BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Hale sportowe są potrzebne w każdym powiecie

- Brakuje nam hal sportowych, w których młodzież uprawiałaby siatkówkę lub piłkę ręczną. Takie uniwersalne areny są potrzebne w każdym powiecie - mówi Ireneusz Raś, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Dzięki Euro 2012 zbudowano przepiękne nowe stadiony. Złośliwcy prorokują, że to obiekty na jedną imprezę. Po mistrzostwach piłkarskich będą stały puste. Czy wiadomo już, jakie są zamierzenia co do wykorzystania obiektów powstałych na Euro 2012?

Ireneusz Raś: Stadiony, wybudowane specjalnie z myślą o Euro 2012, oczywiście po mistrzostwach nie zostaną rozebrane. Każdy z nich ma swoich operatorów w poszczególnych miejscowościach, których zadaniem jest zapewnienie im przychodów. Każde miasto miało zadbać o kogoś takiego. W przypadku Stadionu Narodowego jest nim Narodowe Centrum Sportu, czyli spółka powołana w celu wybudowania tego obiektu. Obecnie będzie zajmować się jego zarządzaniem.

Pierwsze imprezy, nie związane z footballem, były organizowane już przed Euro 2012. Na stadionie, jeszcze tego lata, zaplanowano również duże imprezy muzyczne. Warto zatem podkreślić, że obecne obiekty nie są jedynie miejscem, które służy piłkarzom czy innym profesjonalnym sportowcom. Są to areny wielofunkcyjne, na których można przeprowadzać różne wydarzenia, również koncerty muzyczne czy inne wydarzenia kulturalne na masową skalę.

Dosyć powszechna jest opinia, że skoro w Polsce wiele osób kopie piłkę, a inne dyscypliny są mniej popularne, to trudno się dziwić, że buduje się przede wszystkim stadiony piłkarskie. Jak zatem ocenia pan stan pozostałej infrastruktury sportowej w kraju? Brak jakich obiektów dokucza najbardziej?

Ireneusz Raś: Mamy wiele stadionów piłkarskich, pojawiły się też te, związane z żużlem. Dotychczas pod tym względem zmieniło się w kraju więc wiele. Przede wszystkim w krajobrazie sportowym miast i wsi pojawiły się między innymi takie podstawowe już dziś obiekty, jak orliki. Systematycznie postępuje budowa hal sportowych przy szkołach.

Jest to bardzo ważne nie tylko dla rozwoju kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży, ale również kondycji fizycznej przyszłych pokoleń w przyszłości. Nie chodzi jedynie o to, że im więcej osób uprawiających sport w kraju tym łatwiej wybrać spośród nich profesjonalistów, przyszłych mistrzów olimpijskich, Europy czy świata w różnych dziedzinach. Uprawianie sportu, choćby na poziomie amatorskim, wpływa zdecydowanie na rozwój i zdrowie społeczeństwa, czyli każdego z nas. I należy o tym pamiętać.

Dlatego m.in. na rozbudowę infrastruktury sportowej przeznaczane są środki z totalizatora sportowego, wykorzystywane w ramach pracy samorządów wojewódzkich. Dzięki tym środkom finansowym powstają nie tylko nowe hale sportowe, ale także ośrodki przygotowań olimpijskich. To są miejsca, gdzie sportowcy mogą się przygotowywać do najważniejszych imprez na świecie.

A czego brakuje? Uważam, że stadionów lekkoatletycznych, również do treningów. Jest ich wciąż za mało. Wciąż pozostaje nam wiele do zrobienia jeśli chodzi o budowę hal sportowych lekkich konstrukcji, które służyłyby podnoszeniu kwalifikacji i szkoleniu dzieci oraz młodzieży, zwłaszcza w konkurencjach grupowych, takich jak siatkówka, piłka ręczna lub koszykówka. Takie uniwersalne areny są potrzebne we wszystkich powiatach.

Całość wywiadu można przeczytać na stronie: www.portalsamorzadowy.pl
źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: ireneuszras.pl

logo footer