BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Atrakcje aquaparku w Chełmie

Miejscy urzędnicy wysłali do pracowni projektowych zaproszenie do składania ostatecznych ofert na budowę aquaparku w Chełmie. Tym samym jest to przedostatni etap procedury, pozwalającej na rozpoczęcie prac nad projektem aquaparku - ostatnim będzie wybór oferty i podpisanie umowy.

W zaproszeniu skierowanym do sześciu uczestniczących w postępowaniu biur projektowych, miasto opisało to co powinno znaleźć się w chełmskim wodnym centrum rozrywki.

Wynika to z procedury dialogu konkurencyjnego. Podczas kilkunastu spotkań z różnymi pracowniami przedstawiały nam one pomysły oraz analizowaliśmy istniejące w Polsce i zagranicą aquaparki. Wybraliśmy z tego najlepsze rozwiązania, które chcielibyśmy zobaczyć w Chełmie, mówi zastępca prezydenta Stanisław Mościcki.

Miasto zakłada, że projektowany budynek aquaparku będzie miał 3 kondygnacje (do wysokości 18 metrów), powierzchnię zabudowy do 4000 mkw., zlokalizowany zostanie od strony skrzyżowania ulic Lubelskiej i Trubakowskiej i stanowić będzie jedną bryłę z galerią handlową (teren pod budowę obiektu handlowego miasto zamierza sprzedać w drodze przetargu). Bryła budynku powinna być nowoczesna, a elewacja od strony wejścia ozdobiona iluminacją.

Na pierwszej kondygnacji tzw. podbaseniu, znaleźć się mają trzy sale do squasha oraz kręgielnia z czterema torami, umożliwiająca rozgrywanie lokalnych zawodów bowling'owych. Piętro budynku zajmować mają baseny. Wśród nich znajdzie się basen sportowy z niecką stalową o wymiarach 25x12,5, którego część wykorzystywana będzie mogła być również do celów rekreacyjnych. Do pływackiego basenu przylegać ma nieco mniejszy basen do nauki pływania, wyposażony w platformę dla osób niepełnosprawnych. Dla najmłodszych przewidziano brodzik nieregularnych kształtów, płytki basen z licznymi atrakcjami. Sporą atrakcję stanowić ma część rekreacyjna. Największy powierzchniowo basen o nieregularnych kształtach o powierzchni ponad 300 mkw. wyposażony zostanie m.in. w podwodny gejzer, rwącą rzekę, ściankę wspinaczkową, ruchome kamienie i huśtawkę wodną. Dla miłośników kąpieli "z bąbelkami", przewidziano 4 jacuzzi, każde mogące pomieścić od 6 do 8 osób.

Nie zabraknie również zjeżdżalni. W chełmskim aquaparku znajdą się dwie duże zewnętrzne zjeżdżalnie rurowe o kącie nachylenia od 10 do 20 stopni. Każda z nich musi mieć odrębne lądowisko. Trzecia, nieco krótsza zjeżdżalnia rynnowa umiejscowiona zostanie w środku, pod dachem kilkunastometrowej wysokości budynku. We wnętrzu kondygnacji basenowej pojawi się jeszcze jedna rynnowa zjeżdżalnia wieloosobowa.

Druga kondygnacja aquaparku będzie miejscem dla kilku saun. Znaleźć się tam mają sauny: parowe, suche i tzw. "ruska bania" - w sumie cztery sztuki (projektanci będą musieli jednocześnie przewidzieć możliwość rozbudowy o kolejne pomieszczenia saunowe w przyszłości). Obok wyznaczone ma być miejsce pod grotę lodową. Na tej samej kondygnacji znajdzie się również solarium, siłownia i sala do fitness.

To tylko część z naszych oczekiwań. Wiele innych rozwiązań będzie mogło być wprowadzonych na etapie projektowania lub już w trakcie użytkowania obiektu. Są też inne ciekawe atrakcje stosowane w aquaparkach, o których mówili nam projektanci i docelowo zamierzamy wykorzystać je także w chełmskim kompleksie, zapewnia Mościcki.

źródło i zdjęcie: www.chelmonline.pl

logo footer