BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Orlik+ zależy od ministra finansów

- Ministerstwo jest przygotowane, aby kontynuować program Orlik pod roboczą nazwą "Orlik+". Nie wiemy jednak, czy uda się przekonać ministra finansów, że tak duże pieniądze potrzebne są resortowi sportu - mówi Wojciech Kudlik z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Wszyscy zachwycamy się pięknymi obiektami sportowymi, które powstały na EURO 2012. Mistrzostwa się jednak skończyły i jak twierdzą sceptycy, nie ma pomysłu, jak nowo wybudowane stadiony wykorzystać w przyszłości? Ministerstwo to wie?

Wojciech Kudlik, dyrektor Departamentu Rozwoju i Promocji Sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki: Każdy z tych obiektów jest profesjonalnie zarządzany. Każdy ma powołaną spółkę i to władze spółki muszą znaleźć sposób na właściwe wykorzystanie potencjału tych obiektów w przyszłości. Stadiony we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku są własnością samorządów, głównym "zarządcą" jest więc miasto.

Ze stadionów korzystają też kluby piłkarskiej ekstraklasy: we Wrocławiu WKS "Śląsk", w Poznaniu KKS "Lech" w Gdańsku klub "Lechia".

Za kompleksowe zarządzanie Stadionem Narodowym w Warszawie odpowiada Narodowe Centrum Sportu - spółka Skarbu Państwa powołana przez Ministra Sportu i Turystyki. Spółka powołana do wybudowania i przygotowania stadionu do przeprowadzenia ME EURO 2012, obecnie przekształcona w spółkę do sportowo-biznesowego zarządzania obiektem.

Po kilku tygodniach od zakończenia EURO widać wyraźnie, że z wykorzystaniem Stadionu Narodowego nie powinno być większych problemów. W tym czasie już odbyło się tam kilka dużych imprez masowych, a plany na przyszłość są równie ambitne. Bardzo ważne jest, aby obiekty te zyskały poważnych, tzw. strategicznych sponsorów. Udało się to już w Gdańsku, którego stadion nosi nazwę PGE Arena Gdańsk.

W Polsce sporty uprawia ponad 500 tys. osób, z czego ponad 300 tys. gra w piłkę. Czy będziemy budować również obiekty dla innych dziedzin sportu, jak choćby hale do lekkoatletyki?

Wojciech Kudlik, dyrektor Departamentu Rozwoju i Promocji Sportu w Ministerstwie Sportu i Turystyki: Inne obiekty są budowane w Polsce może nie w tak spektakularny sposób jak stadiony na Euro, ale systematycznie, w miarę potrzeb, co roku ich potencjał jest coraz większy. Mamy kilka nowoczesnych hal do gier zespołowych. W Polsce odbywają się przecież od kilku lat duże imprezy, m.in. w ubiegłym roku ME Kobiet w Koszykówce, Liga Światowa w Piłce Siatkowej... W 2014 roku Polska będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, a w 2016 roku Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. W 2014 roku Miasto Sopot (Ergo Arena Sopot/Gdańsk) będzie gościć uczestników Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce.

To tylko kilka przykładów, które świadczą, że posiadamy odpowiedni potencjał dobrej, nowoczesnej infrastruktury sportowej, odpowiedniej do organizacji największych światowych imprez. Jeśli chodzi o lekkoatletykę, to warto wspomnieć, że aktualnie budujemy w Toruniu nowoczesną halę lekkoatletyczną, w której będą mogły się odbywać zawody najwyższego szczebla.

Dla elitarnych zawodów lekkoatletycznych przygotowywany jest też modernizowany gruntownie od kilku lat Stadion Śląski w Chorzowie. Będzie miał bieżnię oraz boczny stadion treningowy. Planowany termin oddania przypada w przyszłym roku.

Jeśli dzisiaj chcielibyśmy upatrywać przyczyny słabszych niż oczekiwaliśmy - choćby na IO w Londynie, wyników reprezentantów Polski jedynie w słabej infrastrukturze, to myślę, że to nie do końca prawda. Wystarczy tylko spojrzeć, ile mamy dzisiaj w Polsce pływalni, basenów, parków wodnych, w porównaniu z tym, co było 20 lat temu. Nawet w Warszawie było kiedyś zaledwie kilka basenów. Dzisiaj nie ma dzielnicy, by nie było dwóch, trzech pływalni. Każda gmina wokół Warszawy posiada swój basen. Piaseczno, Góra Kalwaria, Grodzisk, Pruszków, Konstancin.

Wiele obiektów budowane jest z inicjatywy samych samorządów. W Warszawie chociażby program pod nazwą Syrenka, na wzór Orlika, rozwijany jest już od kilku lat. Powstało w ten sposób kilkanaście obiektów wielofunkcyjnych, głównie dla dzieci i młodzieży.

Całość wywiadu można przeczytać na stronie: www.portalsamorzadowy.pl
źródło i zdjęcie: www.portalsamorzadowy.pl

logo footer