BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Utrzymanie nowych obiektów to kolejny problem do rozwiązania w gminach

Na przykład u nas dofinansowanie do utrzymania pływalni to ok. 100 tys. złotych rocznie. Mimo, że basen cieszy się dużą popularnością i od otwarcia odwiedziło go ponad 1,5 mln gości - mówi Jacek Stolarski, burmistrz Grójca.

Rozwój sportu w gminie, która ma tak wiele innych, zda się, ważniejszych problemów, ma Pana zdaniem sens?

Jacek Stolarski, burmistrz Grójca: Inwestycje w budowę obiektów sportowych cieszyły się i ciągle cieszą ogromnym społecznym oczekiwaniem i zainteresowaniem. Budzą wiele emocji. Bierze się to przede wszystkim za zmian w stylu życia Polaków. Coraz więcej ludzi uprawia sport i jest to niezależne od wieku.

Każdy nowy obiekt jest bardzo dobrze postrzegany przez mieszkańców. Wokół obiektów sportowych toczy się życie sportowe, głównie sportu amatorskiego, ale też organizowane są na nich okolicznościowe imprezy, nie tylko sportowe. Powstają przy nich kluby sportowe i stowarzyszenia. To bardzo pozytywne zjawiska.

Grójec ma dużą bazę obiektów sportowych. Kryta pływalnia, hala sportowa, boiska sportowe przy każdej szkole, Orlik, stadion sportowy z pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczna nawierzchnią.

I co z tego wynika?

Jacek Stolarski, burmistrz Grójca: Większość społecznych potrzeb w tym zakresie została zaspokojona. Czeka nas jeszcze, wspólnie z sąsiednimi gminami, budowa ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Jeziórki.

Każda taka inwestycja jest jednak bardzo kosztowna, a każda gmina ma przecież szereg innych potrzeb. Nie wszyscy mieszkańcy widzą potrzebę budowania stadionu lub boiska. Jednocześnie zasady dofinansowania budowy tych obiektów są niejasne i ciągle ulegają zmianom.

Nie wiadomo, kiedy będą ogłaszane kolejne konkursy o dofinansowanie. Ponadto różnice w poziomie ich dofinansowania drastycznie powiększyły się od lat dziewięćdziesiątych. Na budowę krytej pływalni w Grójcu na początku lat ’90 otrzymaliśmy w sumie ok. 50% zewnętrznego dofinansowania, a koszt jej budowy był niemały (ponad 7 mln zł).

Koszt budowy basenu wyniósł ok. 7 mln złotych. Prace trwały pomiędzy 1994 a 1997 rokiem. Udało się nam uzyskać bardzo wysokie dofinansowanie w wysokości około 50%. Kolejne inwestycje sportowe w Grojcu nie uzyskały już takiego wsparcia. Poza Orlikiem, który sfinansowany został przez środki zewnętrzne w 75%, ale to oczywiście wyjątkowa pod tym względem inwestycja. Hala sportowa i boiska miały niewielkie, bo kilkuprocentowe dofinansowanie, a przebudowywany obecnie stadion może liczyć co najwyżej na dopływ zewnętrznych środków na poziomie ok. 28%. Na boisko o sztucznej nawierzchni, ostatnią inwestycje sportową w Grójcu, dopłata wyniosła tylko ok. 25% (!).

Całość wywiadu można przeczytać na stronie: www.portalsamorzadowy.pl
źródło: www.portalsamorzadowy.pl
zdjęcie: www.jacekstolarski.eu

logo footer