BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Powstanie Arena sportowo-kulturalna w Elblągu

4 grudnia 2012 roku zaprezentowano projekt i harmonogram budowy nowej areny sportowo-kulturalnej w Elblągu.

Będzie to arena o charakterze sportowo-kulturalnym, mówił prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. Podkreślam to, bo dzięki temu otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej. Gdybyśmy nie poszerzyli naszego wniosku o wymiar kulturalny, nasz projekt przepadłby wśród wielu projektów o czysto sportowym charakterze.

A tak budowa przy ul. Agrykola 8 nowoczesnego obiektu, który będzie spełniał wymogi piłkarskie oraz aspiracje kulturalne mieszkańców naszego miasta powoli staje się faktem. Po roku ciężkiej pracy wykonanej przez projektantów zupełnie zmieniliśmy pierwotny projekt. W rezultacie stadion przy ul. Agrykola zostanie zburzony i na jego miejscu powstanie zupełnie nowy kompleks o charakterze sportowo-kulturalnym. Dzisiaj podpisujemy kolejną umowę, która nas przybliży do tego obiektu - umowę z inżynierem kontraktu, elbląską firmą Elprojekt.

Przy Agrykola ma powstać stadion piłkarski z krytymi w całości trybunami na 5000 miejsc, dwa boiska treningowe, tor wrotkarski, który zimą może być zamieniany w tor do jazdy szybkiej na łyżwach, oraz boiska przy Gimnazjum nr 5. Samo Gimnazjum też będzie zmodernizowane - za pieniądze z funduszy norweskich.

Zaprojektowany stadion spełnia wymagania I ligi piłkarskiej, ale również miejsca, gdzie będą się odbywać masowe imprezy muzyczne oraz widowiska - przewidziano tutaj możliwość rozstawienia sceny i dojazdu samochodów z dużym obciążeniem - podkreślali projektanci z firmy ze Szczecina. Gdy tworzyliśmy projekt, zależało nam na utrzymaniu kameralności tego miejsca, ale przy zachowaniu wszystkich funkcjonalności wymaganych dla piłkarskiego obiektu pierwszoligowego. Było dla nas ważne, że dominantą kompozycyjną w całym tym rejonie jest budynek Gimnazjum nr 5 - obiekt o charakterze modernistycznym. Zależało nam na tym, żeby się do tej prostej, modernistycznej, funkcjonalnej formy jak najbardziej dopasować, stąd taki wygląd tego obiektu.

Pierwotny projekt został całkowicie zmieniony przez autorów. Ten, który ma być realizowany, zakłada budowę wszystkiego od nowa. Najważniejsze różnice między nimi wskazał wiceprezydent Adam Witek.

Konstrukcja, która będzie realizowana, jest lżejsza niż w pierwszym projekcie, podkreślał. W pierwotnym projekcie zadaszenie było skąpe, obecnie planujemy zadaszyć cały obiekt. Przy obecnym projekcie nie ma mowy o słowie modernizacja. To wymiana na nowe wszystkiego, łącznie z gruntem pod płytą boiska, płyta będzie podgrzewana. Wszystko się zmieni oprócz miejsca, na którym nowy stadion zastąpi stary.

Cały kompleks przy Agrykola ma kosztować 35 mln zł, z tego 17,5 mln zł to pieniądze Unii Europejskiej. Jeszcze w tym miesiącu zostanie wysłana do Brukseli specyfikacja zamówienia. W kwietniu 2013 r. przewidziano weryfikację ofert na budowę obiektu, zaś na przełomie kwietnia i maja podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą.

źródło i zdjęcie: www.portel.pl

logo footer