BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

100 tys. miejsc pracy dla osób przygotowujących Euro 2012

Euro 2012 da Polakom ponad 100 tys. nowych miejsc pracy w budownictwie, ale także w gastronomii i usługach, ocenia Ministerstwo Gospodarki.

Przygotowania do Euro 2012 wiążą się z budową stadionów, autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic miast, przebudową systemów komunikacji miejskiej w miastach-gospodarzach oraz modernizacją lotnisk. Szacuje się, że Polskę odwiedzi 20 mln turystów. Najbardziej poszukiwani będą według miesięcznika Forbes, restauratorzy, kucharze, hotelarze, pokojówki, sprzedawcy i kelnerzy.

Jak ocenia Ministerstwo Gospodarki, w związku z Euro 2012 nastąpi przyspieszenie tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe z 16,7 proc. w 2006 r. do średniego poziomu ok. 22-25 proc. w latach 2008-2012. Analitycy są zdania, że nie zmieni tego nawet kryzys finansowy.

Większość kluczowych inwestycji realizowanych w związku z Euro 2012 będzie miała zabezpieczone środki finansowe. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa, największe korzyści z organizacji mistrzostw odniosą przedsiębiorcy z branży budowlanej i turystycznej, ta druga przede wszystkim dzięki napływowi setek tysięcy kibiców piłkarskich, ale także dziennikarzy i ekip piłkarskich.

Najważniejszym zadaniem będzie zapewnienie odpowiedniej bazy noclegowej dla tysięcy fanów piłki nożnej. Wymogi UEFA są konkretne, szczególnie jeśli chodzi o liczbę miejsc w hotelach o najwyższym, pięciogwiazdkowym standardzie dla najbogatszych gości: każde z miast musi dysponować dwoma tysiącami pokoi w tym standardzie.

W branży mówi się, że na imprezie najbardziej skorzystają właśnie hotelarze. Pracę i to nie tylko w Gdańsku, ale i w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, będzie można także znaleźć przy obsłudze tzw. fun zones, czyli stref zabawy dla kibiców, w których będzie można m.in. oglądać transmisje meczów na telebimach.

Efektem Euro 2012 będzie wzrost zatrudnienia w gastronomii. Niezbędne stanie się zatrudnienie dobrych kucharzy, którzy będą w stanie wyczarować dania, jakich cudzoziemcy nie mieli okazji spróbować w innych rejonach świata.

Z tego też powodu rynek pracy dla dobrych specjalistów od gastronomii na pewno będzie rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Prawdopodobnie w ofertach pracy związanej z Euro 2012 będzie można przebierać. Tak przynajmniej twierdzą eksperci.

źródło: www.ttg.com.pl
zdjęcie: www.gazetaprawna.pl

logo footer