BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Powstanie basen olimpijski w Łodzi

W południowym kampusie Politechniki Łódzkiej powstanie Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo Dydaktyczne. Tym samym w 2015 r. Łódź dołączy do miast, które będą miały 50-metrowy basen olimpijski.

Partnerami inwestycji są Ministerstwo Sportu i Turystyki (30 mln zł.), Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (16 mln zł), UMŁ (12 mln zł) i Samorząd Województwa Łódzkiego (12 mln zł.). Sama Politechnika wyłoży ze swojego budżetu prawie 15 mln zł. Do tej pory zakupiono działkę pod inwestycję, odbył się konkurs architektoniczny, jest już także pozwolenie na budowę. Ostatnim etapem było podpisanie umowy na dofinansowanie obiektu, którą parafowali rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki i sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Grzegorz Karpiński.

Dzisiejszy dzień zapisze się w niezwykły sposób nie tylko w historii uczelni, miasta i regionu, ale i w historii polskiego sportu, mówił prof. Stanisław Bielecki.

Z punktu widzenia ministerstwa budowa basenów 50-metrowych jest bardzo istotna. Ważne także, żeby pojawiali się partnerzy zainteresowani takimi przedsięwzięciami. Dzisiaj Łódź staje się drugim po Warszawie miastem w Polsce, gdzie uczelnie współpracują, aby kształtować postawy sportowe. Możecie być także dumni, że w Łodzi jest tak liczne środowisko sportowe, które czuwa nad rozwojem infrastruktury, dodawał Grzegorz Karpiński, sekretarz stanu w ministerstwie Sportu i Turystyki.

Dzięki umowie powstanie jedyny w regionie 50-metrowy basen olimpijski, który stosownie do potrzeb będzie mógł być dzielony na dwa 25-metrowe. Obiekt obejmie także 30-metrową krytą pływalnie przystosowaną do rozgrywania zawodów w skokach do wody, piłce wodnej czy pływaniu synchronicznym. Natomiast podnoszone dno umożliwi naukę pływania i rehabilitację. Z obiektu będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Łodzi i regionu. Ponadto w ramach kompleksu przewidziano pomieszczenia odnowy biologicznej, halę sportowo-widowiskową, boisko do gier zespołowych i sale treningowe. Piotr Pustelnik, Honorowy Obywatel Miasta Łodzi cieszy się, że przy al. Politechniki 10 stanie jedna z najwyższych w Polsce (17,5 m.) ścianka wspinaczkowa.

Jestem szczęśliwa, że spełnia się to, o czym od lat marzył łódzki sport, podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. To kompleks bardzo potrzebny, aby perspektywicznie myśleć o rozwoju łódzkiego pływania. Dla mnie ważne jest także to, że dzięki inwestycji architektonicznie zmieni się całą pierzeja tej części al. Politechniki. To stworzy nowy obraz Łodzi.

Nikt nie ma także wątpliwości, że basen olimpijski w Łodzi będzie wykorzystany. Andrzej Kowalski, prezes Polskiego Związku Pływackiego już teraz myśli o organizowaniu w nim imprez rangi mistrzostw międzynarodowych.

Tak piękny basen w samym sercu Polski będzie dla nas wszystkim wyzwaniem, mówi A. Kowalski. Jestem pewien, że będzie to centrum pływania sportowego, ale także rekreacji rodzinnej.

Niebawem ruszą procedury przetargowe na wykonanie obiektu. Ma on być gotowy w 2015 r.

źródło i zdjęcie: www.uml.lodz.pl

logo footer