BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ugoda sądowa dotycząca budowy stadionu miejskiego oraz hali sportowej w Łodzi

Zawarto ugodę sądową dotyczącą budowy stadionu miejskiego oraz hali sportowej w Łodzi. Przewiduje ona rozwiązanie umowy oraz wypłatę 10,1 mln zł na rzecz miasta przez Mostostal Zabrze.

W lutym 2013 r. Mostostal podpisał w konsorcjum z katowickim Budusem warty ponad 218 mln zł brutto kontrakt na projekt i budowę nowego stadionu miejskiego w Łodzi wraz z halą sportową.

Pod koniec października ubiegłego roku Budus złożył wniosek o upadłość likwidacyjną. Jeszcze wcześniej, na początku października, konsorcjum złożyło w sądzie pozew przeciwko Miastu Łódź, w którym wnosiło o zmianę warunków umowy.

Pozew złożono z tytuły nadzwyczajnej zmiany sytuacji rynkowej, związanej z zapaścią całego sektora budowlanego, co rzutowało trudnością w pozyskaniu finansowania. Tymczasem 97 proc. płatności kontraktowych było przewidywane po oddaniu obiektu do użytku.

Mostostal podkreślił, że przedłużające się oczekiwanie na decyzję sądu narażało każdą ze stron na rażące szkody, co nie leżało w interesie żadnej z nich. Dlatego zawarto ugodę sądową dotyczącą budowy stadionu miejskiego oraz hali sportowej w Łodzi. Jednocześnie Mostostal zastrzegł sobie prawo zgłoszenia wierzytelności regresowej z tytułu dokonanej płatności do masy upadłości Budusa.

Sfinansowanie kontraktu w Łodzi ze środków obrotowych, bez możliwości pozyskania kredytu, tylko przez Mostostal mogło doprowadzić do utraty płynności spółki. Dlatego rozwiązanie umowy jest zdecydowanie lepszym wyjściem, które dodatkowo odsuwa wszelkie dodatkowe zagrożenia w postaci innych roszczeń. Kara powinna obciążać ubiegłoroczną działalność spółki, powiedział w wtorek portalowi wnp.pl Bogusław Bobrowski, prezes Mostostalu.

Podczas obowiązywania kontraktu zostały wykonane prace projektowe oraz niewielki zakres robót budowlanych. Za projekt miasto zapłaciło - jest w jego posiadaniu i wydaje się, że na jego bazie może szybko postępować w działaniach dotyczących wyboru nowego wykonawcy inwestycji, dodał.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: Mostostal Zabrze

logo footer