BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Podpisanie umowy na projekt Centrum Sportów Wodnych w Chełmie

Ma być pierwszym w kraju aquaparkiem połączonym z galerią handlową i jednym z najnowocześniejszych w tej części Polski. Chełm podpisał umowę z projektantem, który zajmie się wykonaniem projektu Centrum Sportów Wodnych.

Cztery baseny, pięć zjeżdżalni, cztery jacuzzi, kilka saun, solarium, salony odnowy biologicznej, fitness, siłownia, trzy sale do squascha, kręgielnia, dwukondygnacyjna kawiarnia itd. - tak będzie wyglądać Centrum Sportów Wodnych w Chełmie. Miasto podpisało umowę z firmą Schick Architekci Sp. z .o.o. sp. komandytowa, która zajmie się projektem chełmskiego aquaparku. Za około 630 tysięcy złotych powstanie projekt jednego z najciekawszych architektonicznie obiektów w mieście.

Na podpisanie umowy, a przez to na publikację planów i wizualizacji aquaparku, czekaliśmy kilka tygodni. Nie mogliśmy tego zrobić wcześniej ze względu na postępowanie Krajowej Izby Odwoławczej, która rozpatrywała odwołanie złożone przez jedną z firm biorących udział w przetargu, mówi prezydent Chełma Agata Fisz. KIO przyznała nam rację, mamy już umowę, architekci przystąpili do prac, a my możemy pokazać mieszkańcom jak już niedługo zmieni się ten fragment miasta.

Centrum Sportów Wodnych w Chełmie stanie przy skrzyżowaniu ulic Trubakowskiej i Lubelskiej - w miejscu dawnego stadionu "Granicy Chełm". Aquapark połączony zostanie z galerią handlową, a łączna powierzchnia użytkowa obydwu obiektów wynieść może od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy mkw.

Oryginalnym rozwiązaniem ma być już sama bryła budynku, nawiązująca do wypiętrzających się skał kredowych. Masywny obiekt, z licznymi przeszkleniami, ażurowymi ścianami i iluminacją, jak twierdzą władze miasta, stać się ma jednym z najoryginalniejszych budowli w regionie i kolejną wizytówką miasta.

W środku budynku, na pierwszej kondygnacji, znajdzie się hol wejściowy ozdobiony akwarium w kształcie pionowej tuby. Z obszernego holu przedostaniemy się do solarium, pomieszczeń odnowy biologicznej, trzech sal do squascha oraz czterotorowej kręgielni. Obok znajdą się recepcje, infoboxy oraz winda i schody prowadzące na wyższe piętra. Pozostałą część pierwszej kondygnacji zajmą pomieszczenia techniczne i zaplecze sanitarne.

Na pierwszym piętrze aquaparku zlokalizowana zostanie jego najważniejsza część - zespół basenów sportowo-rekreacyjnych. Największym z nich będzie basem sportowy o powierzchni ponad 312 mkw. i stalowej niecce. Obok powstanie widownia dla co najmniej 100 osób. Niecodzienną atrakcją być tzw. "małpi gaj" - możliwość wydzielenia części sportowego basenu na opuszczany z góry tor przeszkód wodnych.

Obok basenu pływackiego powstanie około 100 metrowej powierzchni basen rozgrzewkowy i do nauki pływania, a nieco dalej główna atrakcja Centrum Sportów Wodnych - nieregularnych kształtów basen rekreacyjny o powierzchni ponad 330 mkw. Tam znajdą się liczne atrakcje m.in.: ścianka wspinaczkowa, rwąca rzeka w kształcie cyfry 8 z tzw. "rwącym" i "leniwym" nurtem, huśtawka wodna, masażery karku, podwodne gejzery, ruchome kamienie i inne.

Dla najmłodszych przewidziano brodzik o powierzchni około 60 mkw., w którym do dyspozycji będą takie atrakcje jak chociażby: armatki wodne, "wodny jeż" i zjeżdżalnia typu słonik. Obok brodzika powstanie specjalnie dla dzieci WC z przebieralnią.

W ramach wodnego poziomu znajdą się również cztery kilkuosobowe jacuzzi, w tym dwa zlokalizowane na dodatkowej kondygnacji ponad poziomem głównych basenów.

Pomiędzy wodnymi atrakcjami ustawionych zostanie kilkadziesiąt leżaków oraz imitujące kamienne klify tzw. ciepłe ławy. Dla lubiących mocniejsze atrakcje przewidziano cztery zjeżdżalnie (nie licząc mini zjeżdżalni dla dzieci). Obok basenu rekreacyjnego skorzystać będzie można z tzw. zjeżdżalni rodzinnej, a nieco dalej znajdzie się bardziej stroma zjeżdżalnia zlokalizowana wewnątrz budynku. Pozostałe dwie o długości do 100 metrów swój początek będą miały w najwyższym punkcie aquaparku - specjalnej wieży. Ich tor przebiegać będzie na zewnątrz budynku.

W przedstawionym miastu koncepcjom architekci przewidzieli liczne antresole, pomosty oraz dwukondygnacyjną kawiarnię z tzw. „mokrą i suchą stopą”.

Najwyższy poziom Centrum Sportów Wodnych w Chełmie zajmie siłownia, sala fitness oraz kompleks saunowy. Znajdą się tam m.in. sauna parowa, ruska bania, sauna ziołowa, grota lodowa, wypoczywalnie oraz niezależne szatnie, natryski i toalety.

Na etapie projektowania zajdzie jeszcze wiele zmian. Będziemy chcieli zwiększyć liczbę atrakcji, dodaje prezydent Fisz.

Centrum Sportów Wodnych powinno też zaskakiwać nowatorskimi rozwiązaniami. Architekci i władze Chełma chcą wyposażyć aquapark w multimedialne atrakcje, nadające kompleksowi nowoczesny charakter. Jedną z nich ma być swego rodzaju kino wodne. Oprócz tego wnętrza obiektu wyposażone zostaną w "grę świateł", a wokół budynku pojawią się niezwykłe w formie latarnie światłowodowe. Wszystko to, razem z iluminacją aquaparku, ma dać niezwykły efekt.

Dlaczego mamy się oglądać na pozostałe miasta, a nie sami tworzyć coś, czego inni będą mogli nam pozazdrościć, mówi Agata Fisz Powinien to być naprawdę atrakcyjny aquapark, oferujący nowatorskie rozwiązania. Jestem przekonana, że jako pierwszy taki obiekt w województwie przyciągnie wielu klientów z całego regionu, co zasadniczo wpłynie na jego rentowność.

Prace nad projektem potrwają co najmniej kilka miesięcy. Budowa powinna ruszyć na przełomie 2013 i 2014 roku.

źródło i zdjęcie: www.chelmonline.pl

logo footer