BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Do końca roku ogłoszone zostaną wszystkie przetargi na autostrady

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiedział, że do końca roku zostaną ogłoszone wszystkie przetargi na autostrady. W 2010 roku będą w trakcie budowy, zapewnił.

Znaczy to, że ostatni odcinek autostrady będzie realizowany po ogłoszeniu przetargu w grudniu. W przyszłym roku wszystkie te najważniejsze, najbardziej oczekiwane drogi w Polsce będą już w trakcie budowy, powiedział Grabarczyk.

W poniedziałek minister infrastruktury podpisał umowę na finansowanie autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl. Środki potrzebne na tę inwestycję opiewają na kwotę ponad półtora mld euro, a pieniądze mają pochodzić z trzech źródeł: EBI (974 mln euro), 11 międzynarodowych banków komercyjnych (394 mln euro) i z wpłat akcjonariuszy koncesjonariusza (186 mln euro).

Ja realizuję rządowy program budowy dróg, a w trakcie realizacji tego programu pojawiają się różne zatory, problemy, blokady i ja mam te problemy rozwiązywać, mówił Grabarczyk Dodał, że takim problemem był m.in. kryzys, który zmusił do oparcia nowego systemu zabezpieczenia finansowania autostrad na Krajowym Funduszu Drogowym.

Podkreślił, że oprócz inwestycji drogowych w MI jest przygotowywany „projekt przyszłości - polskiego TGV”, który ma połączyć cztery miasta: Warszawę, Łódź, Wrocław i Poznań. Jest coraz bardziej zaawansowany i sądzę, że w 2014 roku rozpoczniemy już jego budowę, powiedział.

Grabarczyk zapowiedział, że szczegóły cięć budżetowych w jego resorcie będą omawiane na czwartkowym spotkaniu z ministrem w Kancelarii Premiera Michałem Bonim. Nie podając szczegółów, przyznał, że szuka oszczędności wewnątrz resortu oraz w jednostkach mu podległych. Tu nie mówimy o tysiącach, ale o milionach, dodał.

W związku z nowelizacją budżetu na drugie półrocze 2009 roku minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że rząd oczekuje dodatkowych oszczędności w resortach na poziomie 3 mld zł. Od ubiegłego tygodnia trwają w tej sprawie rozmowy z poszczególnymi ministrami.

Minister infrastruktury bronił też p.o. dyrektora GDDKiA Lecha Witeckiego, który jak informowały media, dwukrotnie nie zdał egzaminu wymaganego na stanowisko dyrektora. Grabarczyk pytany, czy decyzje Witeckiego mogą być prawnie podważane z tego powodu, odparł, że zgodnie z opiniami prawnymi nie.

Nie mogą być i mamy już pierwsze potwierdzenie (tego) w praktyce sądowej. Mamy także opinie, bo wówczas gdy premier powoływał Lecha Witeckiego na funkcję p.o. dyrektora GDDKiA, sprawdziliśmy, czy te decyzje będą skuteczne, powiedział.

Grabarczyk powiedział, że to pod kierownictwem Witeckiego GDDKiA dokonała wielkiego skoku. To on przygotował i prowadzi w tej chwili ponad 50 przetargów, to on doprowadził do sytuacji, w której mamy już podpisane umowy na 837 km autostrad, dróg ekspresowych, obwodnic, argumentował.

Zapowiedział, że z powodu zniesienia Państwowego Zasobu Kadrowego zlecił przygotowanie konkursu na stanowisko dyrektora GDDKiA. Grabarczyk zapewnił, że konkurs będzie niedługo ogłoszony.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcia: www.tvn24.pl  www.redakcja.pl

logo footer