BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Autostrada A1 gwarantowana i droższa

Ministerstwo Finansów zaakceptowało gwarancje finansowe dla budującej nową drogę spółki Gdańsk Transport Company. Choć budowa autostrady zaczęła się prawie rok temu, do dziś jej zakres nie był oszałamiający. Wszelkie roboty ograniczały się głównie do prac przygotowawczych.

Finansowaliśmy je z własnych funduszy, mówi Aleksander Kozłowski z GTC. Na „prawdziwą” budowę  autostrady, GTC wzięło kredyt w bankach. Te jednak nie mogły przelać pieniędzy inwestorowi, bo ciągle brakowało gwarancji kredytowych skarbu państwa.

Dzięki nim banki mają pewność, że kredyt zostanie spłacony, bez względu na to, co stanie się z GTC. Brak gwarancji dziwił, tym bardziej że gdy w czerwcu minister infrastruktury Cezary Grabarczyk uzgodnił z GTC warunki budowy, ich wydanie miało być tylko formalnością.

Na drodze tej formalności stanął jednak minister finansów. Chodziło o statystykę. Urzędnicy resortu finansów tłumaczyli się, że unijne biuro statystyczne – Eurostat, może potraktować takie gwarancje jak wydane pieniądze i tym samym ich udzielenie może zwiększyć deficyt budżetowy Polski o kilka miliardów złotych. W poniedziałek wieczorem oba Ministerstwa doszły do porozumienia, i gwarancji udzielono.

To doskonała wiadomość, bo był ostatni moment, by to zrobić. Później mogłoby to już stanowić zagrożenie dla harmonogramu, mówi Kozłowski. Teraz prace nad autostradą ruszą pełną parą.

Kierowcy na autostradę do Torunia poczekają do końca 2011 roku. A na Euro 2012 gotowa ma być już cała A1 do granicy z Czechami, z wyjątkiem krótkiego odcinka pod Częstochową, który będzie można ominąć istniejącą „Gierkówką”.

Na razie jednak korzystający z autostrady mają raczej powody do zmartwień. Od wczoraj na A1 obowiązują nowe, wyższe ceny. Za przejazd całym 90-kilometrowym odcinkiem zapłacimy 17,50 zł (wcześniej 12,50). Poprzednia cena obowiązywała na czas remontu starej drogi krajowej nr 1.

źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
zdjęcie: www.onet.pl

logo footer