BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ministrowie ds. Sportu UE wspierają karierę dwutorową sportowców

Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki uczestniczyła w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Edukacji, Młodzieży, Kultury i Sportu. Tematami posiedzenia była kariera dwutorowa sportowców oraz przeciwdziałanie dopingowi.

Ministrowie UE przyjęli Konkluzje Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie w sprawie kariery dwutorowej sportowców. Dokument zachęca do tworzenia ram polityki lub krajowych wytycznych wspierających zawodników w łączeniu edukacji i szkolenia sportowego. Sportowcy często stoją przed wyzwaniami jak połączyć swoją sportową karierę z edukacją lub pracą.

Utalentowany sportowiec niejednokrotnie zmuszony jest do wyboru między edukacją a sportem, albo między pracą a sportem. Konieczne są zatem konkretne działania w tym obszarze, które pomogą rozwijać karierę sportową, a jednocześnie umożliwią kształcenie lub pracę, a także przyczynią się do rozpoczęcia nowej kariery "po sportowej".

Działania w obszarze kariery dwutorowej sportowców są novum w większości Państw Członkowskich Unii Europejskiej. W krajach, gdzie takie programy powstały i zostały implementowane zidentyfikować można dwa główne problemy: brak trwałych umów pomiędzy sektorem sportu i edukacji lub rynkiem pracy oraz brak odpowiednich ram prawnych lub trwałej polityki rządu w tym obszarze. Dlatego też, Prezydencja Irlandzka obrała karierę dwutorową jako jeden ze swoich priorytetów.

Projekt Konkluzji w dużej mierze oparty został na Wytycznych UE w obszarze kariery dwutorowej wypracowanych przez grupę ekspercką UE ds. Edukacji i Szkolenia w sporcie. Następnie eksperci ze wszystkich państw członkowskich wynegocjowali ostateczny tekst dokumenty, który na Radzie 17 maja przyjęli Ministrowie odpowiedzialni za sport. Konkluzje będą podstawą w tworzeniu narodowych programów rozwoju kariery dwutorowej sportowców.

Ponadto, tematem obrad była debata na temat przeciwdziałania coraz bardziej wyrafinowanym metodom stosowania dopingu. Kluczową kwestią w walce z dopingiem jest ścisła współpraca między organizacjami antydopingowymi, służbami policyjnymi, strażą graniczną oraz prokuraturą, podkreślała podczas rozmów szefowa polskiego sportu.

źródło i zdjęcie: www.msport.gov.pl

logo footer