BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Minister sportu i turystyki o celach na kolejne 3 lata

W drugiej połowie czerwca w Klubie Olimpijczyka PKOl odbyło się spotkanie Joanny Muchy, Minister Sportu i Turystyki z prezesami polskich związków sportowych w sportach olimpijskich. Tematem spotkania były plany do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Naszymi celami strategicznymi są przede wszystkim zwiększenie dorobku medalowego, skuteczniejsze wykorzystanie potencjału sportowego młodzieży, zakwalifikowanie do IO 2-3 gier zespołowych oraz opracowanie spójnego programu opieki lekarskiej, diagnostyki, profilaktyki i badań preselekcyjnych obejmujących większą niż dotychczas liczbę zawodników, w tym obowiązkowo zawodników wchodzących do programu szkolenia olimpijskiego, powiedziała szefowa resortu sportu.

Do zadań operacyjnych zaliczyła z kolei: opracowanie przez pzs programów szkoleniowych do igrzysk olimpijskich, oszacowanie przez MST poziomu kosztów i zabezpieczenie środków do realizacji przyjętych zadań, wyselekcjonowanie i przygotowanie reprezentacji do startu w Igrzyskach 2016 roku, wyznaczenie celów etapowych, stały monitoring procesu szkolenia, ocena i weryfikacja zadań, wdrożenie systemu kompleksowej opieki zdrowotnej nad zawodnikami czy wprowadzenie systemu ciągłego doskonalenia zawodowego trenerów szkolenia olimpijskiego.

Joanna Mucha mówiła także o sporcie młodzieżowym, a także powszechnym. Chcemy przekazać polskim związkom sportowym odpowiedzialność za szkolenie młodzieżowe. W 2013 roku w pilotażowym programie wzięło udział 5 związków sportowych. W 2014 roku program zostanie rozszerzony o sporty ze złotej (kajakarstwo, kolarstwo, lekkoatletyka, narciarstwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo, zapasy, żeglarstwo) i srebrnej grupy (biathlon, judo, łyżwiarstwo szybkie, strzelectwo sportowe, szermierka, tenis). Jeśli zaś chodzi o sport powszechny, który absolutnie musimy odbudować jako podstawę piramidy, MSiT planuje wdrożenie od 2014 roku dwóch programów - dla klas 1-3 oraz 4-6. Myślę, że aktywizacja dzieci i młodzieży jest w interesie nas wszystkich, a zatem liczę na Państwa pomoc i wsparcie, zaapelowała do przedstawicieli związków minister Mucha.

Kierownictwo MSiT zaproponowało także zmianę systemu wynagradzania trenerów. Jest to propozycja przyznania nagrody trenerowi, który nie brał udziału bezpośredniego w osiągnięciu wskazanego miejsca na zawodach mistrzowskich, a który brał udział w procesie szkolenia danego zawodnika wskazanego we wniosku polskiego związku sportowego. Nagroda może być przyznana za wyniki uzyskane w konkurencjach objętych programem IO oraz za wyniki uzyskane na zawodach mistrzowskich osób niepełnosprawnych, tłumaczył Tomasz Półgrabski, Podsekretarz Stanu w MSiT. Przyznanie nagrody odbywa się według zasady: kwotę dzielimy uwzględniając liczbę szkoleniowców biorących udział w szkoleniu od początku kariery zawodnika oraz liczbę miesięcy szkolenia), wytłumaczył minister Półgrabski.

Proponowane zmiany spotkały się z aprobatą prezesów polskich związków sportowych, którzy jednocześnie zwrócili uwagę aby uwzględnić specyfikę dyscyplin.

źródło i zdjęcie: www.msport.gov.pl

logo footer