BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Austriacki Strabag wybuduje odcinek autostrady A2

Austriacki koncern budowlany Strabag jako członek konsorcjum wybuduje drugi odcinek polskiej płatnej autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Świeckiem i będzie jego operatorem do 2037 roku.

Koszty realizacji tego projektu wyniosą, jak podaje Strabag, 1,6 miliarda euro, w tym koszty prac budowlanych 1,3 miliarda euro, z czego na Strabag przypadnie 1 miliard euro. Drugi odcinek autostrady A2 o długości 106 km ma być gotowy do Euro 2012.

W poniedziałek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podpisał z Autostradą Wielkopolską II S.A. umowę na finansowanie autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl.

Pieniądze mają pochodzić z trzech źródeł:

  • Europejskiego Banku Inwestycyjnego (974 mln euro),
  • 11 międzynarodowych banków komercyjnych (394 mln euro),
  • wpłat akcjonariuszy Autostrady Wielkopolskiej (186 mln euro).

Resort zapewnił, że droga ma być gotowa na Euro 2012, a rozpoczęcie budowy ma nastąpić jeszcze w lipcu tego roku.

Odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka będzie pierwszym tak długim odcinkiem autostrady wybudowanym w technologii betonowej w Polsce. Zakres prac obejmuje m.in. budowę autostrady oraz przebudowę istniejącej drogi krajowej nr 2.

W połowie czerwca rząd upoważnił ministra infrastruktury do podpisania w imieniu Skarbu Państwa umów związanych z finansowaniem odcinka płatnej autostrady A2 Świecko-Nowy Tomyśl.

Obecnie autostrada A2 liczy 253,9 km i łączy Łódź z Nowym Tomyślem (Wielkopolskie). Na odcinku od Konina do Nowego Tomyśla kierowcy muszą zapłacić za przejazd.

źródło: PAP

logo footer