BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

W Warchałach koło Szczytna i w Wilkasach koło Giżycka powstaną wysokiej klasy hotele

Dwa wysokiej klasy hotele powstaną na Warmii i Mazurach - w Warchałach koło Szczytna i w Wilkasach koło Giżycka. Obydwie inwestycje powstają z pomocą funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

W czwartek (29 sierpnia 2013 r.) marszałek województwa podpisał umowę z inwestorami, którzy przygotowali zwycięskie projekty. Obydwie inwestycje powstaną w bardzo atrakcyjnych miejscach - Wilkasy to serce Mazur, zaś obiekt w Warchałach będzie hotelem położonym najbliżej portu lotniczego w Szymanach.

Dotychczas z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego dofinansowano 12 projektów na budowę i rozbudowę hoteli, w tym dwa hotele pięciogwiazdkowe: w Sile koło Olsztyna i w Iławie. Utworzono w nich 177 miejsc pracy, 253 miejsca noclegowe i 450 miejsc gastronomicznych. Wartość dofinansowania tych projektów wyniosła 26,9 mln zł. Samorząd województwa dofinansował także 10 obiektów czterogwiazdkowych: w Lidzbarku Warmińskim, Giżycku, Elblągu, Starych Sadach koło Mikołajek, Starych Juchach, Worytach, Iławie, Wężewie koło Orzysza, Wilkasach koło Giżycka, Warchałach koło Szczytna.

Powstanie w nich 386 miejsc pracy, 1261 miejsc noclegowych i 1468 miejsc gastronomicznych. Wartość dofinansowania 10 projektów wyniosła 75,5 mln zł.

Rok 2011 to przełom, jeśli chodzi o liczbę turystów zagranicznych wypoczywających na Warmii i Mazurach w stosunku do lat poprzednich, mówi marszałek Jacek Protas. Te dane potwierdzają, że realizowane przez samorząd województwa kampanie promocyjne, szczególnie nasz udział w światowym plebiscycie na 7 Nowych Cudów Świata pod hasłem "Mazury Cud Natury", przynoszą oczekiwane efekty. Ale dowodzi także tego, że sprawdza się obrany przez nas kierunek inwestowania w wysokiej klasy infrastrukturę turystyczną, szczególnie zaś w hotele cztero i pięciogwiazdkowe, bo takie obiekty wybierają przede wszystkim turyści zagraniczni.

O potrzebie zbudowania swego rodzaju konsorcjum hoteli, pensjonatów czy gospodarstw agroturystycznych w regionie mówi od dłuższego czasu branża turystyczna. Chodzi o opracowanie wspólnej oferty i jej promowanie w Polsce i poza granicami. Dyplomaci, szczególnie z takich krajów jak Chiny, Japonia, Korea, są zainteresowani szczególnie obiektami wyższej klasy na Warmii i Mazurach, połączonej z możliwością korzystania z połączeń czarterowych po uruchomieniu lotniska w Szymanach. W połączeniu z rozwijającą się bazą gastronomiczną czy siecią nowoczesnych ekomarin taka oferta turystyczna może być czynnikiem przyciągającym do regionu podróżnych z kraju i zagranicy.

źródło i zdjęcie: www.warmia.mazury.pl

logo footer