BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Inwestycja w polskie szpitale

Aż 560 mln zł w związku z EURO 2012 zostanie zainwestowanych w polskie szpitale. Inwestycje dotyczyć będą tzw. szpitali referencyjnych, czyli przypisanych do poszczególnych stadionów, stref kibica czy ośrodków pobytowych.

- Głównie skupiamy się na szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz oddziałach zabiegowych, bo spodziewamy się, że to będzie główne obciążenie w trakcie mistrzostw - mówi Elżbieta Lipska odpowiedzialna za opiekę medyczną w spółce PL.2012. Już dziś spółka PL.2012 sprawdziła stan wyposażenia i sposób działania szpitali. W tym celu rozesłała do każdego z nich ankietę z aż 450 pytaniami.

- To były ogromna badania i chylę czoła przed szpitalami, że znalazły czas, by na wszystkie pytania odpowiedzieć. Dotyczyły właściwie wszystkiego: jaka jest struktura organizacyjna, ile jest łóżek, ilu lekarzy, jaka jest dostępna diagnostyka laboratoryjna - wymienia Elżbieta Lipska.

Dzięki ankiecie powstała ogromna baza danych, która z czasem będzie aktualizowana. Dzięki temu w 2012 roku spółka będzie mieć pełną wiedzę o szpitalach referencyjnych. „Peelka" chce także pomóc szpitalom opracować plany reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz przećwiczyć je jeszcze przed mistrzostwami.

Oprócz tego Światowa Organizacja Zdrowia przeprowadzi we wrześniu audyt w Ministerstwie Zdrowia oraz w polskich szpitalach. Podobny audyt został przeprowadzony w czerwcu na Ukrainie. Nie jest on jednak obligatoryjny, nie zleciła go także UEFA. Z prośbą o przeprowadzenie audytu zwróciło się WHO, a nasze ministerstwo chętnie wyraziło zgodę. WHO w przyszłości podobne badania chce przeprowadzić we wszystkich krajach świata.

Na EURO 2012 oprócz szpitali szykują się także apteki. W poszczególnych miastach koordynatorzy mają uzgodnić z samorządami aptekarskimi, które apteki, spośród zlokalizowanych np. w pobliżu stadionów, będą otwarte dłużej.

- Chcemy, żeby kibic, któremu przepisano leki, mógł je kupić. Powstanie informacja medyczna o tym gdzie szukać pomocy. Wskazane będą tam apteki i przychodnie. Dzięki temu kibic będzie pewien, że obsługa będzie mówić np. w języku angielskim - tłumaczy Elżbieta Lipska.

PL.2012 szykuje także różne metody porozumiewania się kibiców i lekarzy. Pomysłów jest kilka: od znających języki studentów medycyny po kartki z podstawowymi zwrotami i chorobami.

Źródło: PL.2012

logo footer