BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Państwowo-prywatne partnerstwa na Ukrainie

W ubiegłym tygodniu Rada Najwyższa Ukrainy przegłosowała ustawę „O ogólnych zasadach państwowo-prywatnego partnerstwa". Projekt takiej ustawy był inicjatywą związaną z przygotowaniami Ukrainy do Euro 2012.

Dyrektor Biura Koordynacyjnego ds. przygotowania i przeprowadzenia Euro 2012 Illa Szewliak w wywiadzie udzielonym dla Centrum Informacyjnego „Ukraina-2012" powiedział m.in.: „Przyjęta ustawa wzmacnia możliwości rządu włączania prywatnych inwestycji związanych z obiektami infrastrukturalnymi, które pozostają własnością państwową. Chodzi przede wszystkim o drogi i lotniska. Jestem wdzięczny parlamentowi za konsekwentne stanowisko we wspieraniu inicjatyw ustawodawczych dotyczących Euro 2012."

Nowa ustawa przewiduje możliwość utworzenia wspólnych przedsiębiorstw z udziałami państwowej i prywatnej własności. Dzięki partnerom prywatnym buduje się ważne obiekty infrastrukturalne, którymi interesują się inwestorzy, ale tylko pod warunkiem wspólnego [z państwem] podziału ryzyka.

Na zasadzie państwowo-prywatnego partnerstwa zostały zbudowane znane areny sportowe, np. „Ptasie gniazdo" w Pekinie. Mechanizm tego rodzaju współpracy już dawno został rozpowszechniony w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, aktywnie wykorzystywany jest np. w Polsce.

Jestem przekonany, że dzięki nowej ustawie „O ogólnych zasadach państwowo-prywatnego partnerstwa" już wkrótce odczujemy szybkie zmiany w przygotowaniach do Euro. To bardzo ważne, że parlament okazuje poparcie dla Euro 2012. W okresie próbnym ustanowionym przez UEFA, musimy stworzyć warunki maksymalnie sprzyjające przygotowaniu mistrzostw, a zmiany legislacyjne - to jeden z najważniejszych sposobów wspierania nas" - podkreślił Szewliak.

Źródło: PL.2012
Fot. PL.2012

logo footer