BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Marszałkowie i minister Biernat w sprawie sportu powszechnego

Poziom sprawności i wydolności fizycznej młodych Polaków stale spada. Dlatego Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało trzy adresowane do uczniów szkół podstawowych programy zmierzające do odwrócenia tego trendu. Minister Andrzej Biernat, który był wczoraj (5 grudnia) gościem Konwentu Marszałków, otrzymał stanowisko regionalnych samorządów wspierające rządowe plany w tej kwestii.

Stanowisko konwentu jest odzwierciedleniem naszej troski o wspólne dobro, jakim jest zdrowie i dobra kondycja polskiego społeczeństwa. Cieszę się, że jesteśmy w tej sprawie zgodni, podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Program "Mały mistrz" to propozycja dla najmłodszych uczniów (klasy I-III szkół podstawowych). Zakłada uatrakcyjnienie obowiązkowych szkolnych zajęć wychowania fizycznego poprzez wprowadzenie w nich sportowych bloków tematycznych i zdobywanie przez dzieci kolejnych sprawności sportowych (na przykład rowerzysta - turysta, gimnastyk - tancerz, saneczkarz - narciarz). Blok rowerowo-turystyczny obejmuje naukę jazdy na rowerze i zdobycie pierwszej karty rowerowej, udział w wycieczkach i poznanie zasad bezpieczeństwa w ruchu i na trasach turystycznych.

Program masowej nauki pływania - oparty o powszechne pozalekcyjne zajęcia na krytych basenach - obejmie wszystkich uczniów klas III szkół podstawowych, także z tych miejscowości, w których dotąd nie ma takiego obiektu. Jego elementem będzie także dowóz dzieci na zajęcia.

Trzeci spośród proponowanych programów - Multisport - jest propozycją sportowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów czwartych, piątych i szóstych klas podstawówek. Ich celem będzie nie tylko budowanie sprawności fizycznej, ale także upowszechnianie postaw związanych z aktywnym wypoczynkiem i zdrowym stylem życia.

Start wszystkich trzech programów w przyszłym roku. Finansowanie zostanie solidarnie podzielone między rząd, samorządy wojewódzkie i gminy.

Minister sportu Andrzej Biernat uczestniczył w części obrad Konwentu Marszałków Województw RP, wizytował też toruński Tor-Tor by przyjrzeć się odbywających się tam zajęciom z łyżwiarstwa figurowego i hokeja na lodzie, których uczestnikami są dzieci z dwóch miejskich podstawówek (SP 24 i SP 11). Zajęcia współfinansuje jego resort. Minister obejrzał też budowę hali sportowo-widowiskowej przy ul. Bema.

źródło i zdjęcie: www.kujawsko-pomorskie.pl

logo footer