BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Pływalnia w Nowym Targu prawie gotowa

Prace przy budowie pływalni w Nowym Targu dobiegają końca. Aktualnie trwają w niej kosmetyka i sprzątanie. Ostateczne oddanie pływalni do użytku planowane jest na koniec lutego 2014 r.


Atrakcją pływalni w Nowym Targu będzie grota solna. Ściany korytarza wysypanego grubą solą, jak grysem, pokrywają cegiełki z różowawej soli. W iluś punktach przez półprzejrzyste kryształy sączy się ciepłe światło. Przy końcu korytarza po plątaninie gałązek cieknie woda. Grota to miejsce, gdzie kiedyś będzie panowała duża wilgotność. Pod jej wpływem - w dość długim czasie - półprzejrzyste kryształy nabiorą białawego nalotu. Dobroczynne działanie mikroklimatu groty solnej ma właściwości inhalatorium.

Tuż przy basenowych nieckach znajdują się wanny jaccuzi. Wejście do saun - suchej (tzw. fińskiej, wyłożonej drewnem) i mokrej (z ławkami pokrytymi błękitną szklaną mozaiką) - prowadzi z korytarza na parterze.

W południowej części pływalni w Nowym Targu przyciąga oczy kolorowymi punktami uchwytów ścianka wspinaczkowa o wysokości 6,10 metra.

Niecka sportowa - w postaci najbardziej higienicznej, bo stalowej wanny - ma wymiary zgodne ze standardami FINA - 25 x 12.5 metra i głębokość 1,3 - 1,8 m. Znajdują się tam również basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci, zjeżdżalnia, baseny typu Whirlpool, ścianka wspinaczkowa i całe zaplecze odnowy biologicznej.

Stalowe wanny (wybrane jako technologia najnowocześniejsza, najbardziej szczelna i higieniczna), były przywożone w elementach, wprowadzane przez główne wejście i spawane.

Całe przyziemie wypełniają ciągi technologiczne z mnóstwem urządzeń, m.in. do uzdatniania wody.

Woda w basenie nie będzie chlorowana. Wybrano metodę membranowej elektrolizy soli kuchennej, która sprawia, że nie wytwarzają się podchloryny, tylko kwas podchlorawy o właściwościach dezynfekcyjnych. Tak uzdatniona woda jest bezwonna, bezsmakowa i niezasolona, pozbawiona związków, które mogą wywoływać podrażnienia skóry i śluzówki.

Konstrukcję dachu podtrzymują potężne drewniane dźwigary o długości 24 metrów każdy, zaimpregnowane przeciwpożarowo, ale i tak, by je uodpornić na działanie basenowych oparów. Stylizowana na "stare drewno" i odpowiednio zaimpregnowana jest też drewniana okładzina piętrowej części elewacji od strony zachodniej.

Dach pływalni w Nowym Targu został wyłożony jasnopopielatym, dość elastycznym tworzywem. Płaty łączone przez zgrzewanie mają zapewniać całkowitą szczelność (gwarancja na wytrzymałość tego pokrycia jest 6-letnia). Na dachu znajdują się wyloty systemów wentylacyjnych, także baterie solarów, które co prawda nie będą miały wielkiego udziału w zaspokajaniu energetycznych potrzeb pływalni, ale latem powinny jej zapewnić ciepłą wodę użytkową. Basen będzie zaopatrywała w ciepło miejska sieć.

źródło i zdjęcie: www.nowytarg.pl

logo footer