BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Rozstrzygnięto przetarg na zadaszenie Stadionu Śląskiego

Samorząd woj. śląskiego rozstrzygnął przetarg na dokończenie budowy zadaszenia Stadionu Śląskiego w Chorzowie. Wykonawcą będzie niemiecka spółka Pfeifer Seil und Hebetechnik.


Przetarg obejmuje badanie lin, które pozostały na budowie po awarii łączników, tzw. "krokodyli", w lipcu 2011 r. i określenie ich przydatności do ponownego wykorzystania, a także montaż konstrukcji zadaszenia widowni z pokryciem z poliwęglanu oraz monitoring konstrukcji.

Wcześniej koszt inwestycji oszacowano w ogłoszeniu przetargowym na ok. 45 mln zł netto, a wartość wybranej oferty opiewa na ok. 70 mln zł netto.

Wysokość oferty Pfeifer Seil und Hebetechnik wynika głównie z wyceny ryzyka. Firma szacuje swoje ryzyko ze względu na kontynuację realizacji zadania po poprzednim wykonawcy oraz na udzielaną gwarancję - 60 miesięcy dla montażu konstrukcji oraz 180 miesięcy dla zabezpieczenia antykorozyjnego, podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

W komunikacie wskazano, że wysokość oferty Mostostalu Zabrze, poprzedniego wykonawcy zadaszenia, z lutego 2014 r. opiewała na podobną kwotę, ale cena ta nie obejmowała jednak gwarancji na zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji wynoszącej 180 miesięcy, badania lin (wraz z uwzględnieniem transportu lin obwodowych do specjalistycznego warsztatu), wymiany i naprawy lin uszkodzonych, dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego całości konstrukcji linowej, dodatkowych dostaw poliwęglanu, wykonania systemu monitoringu zadaszenia oraz gwarancji dla konstrukcji linowej po zamontowaniu wynoszącej 60 miesięcy.

W najbliższym czasie planowane jest podpisanie umowy z Pfeifer Seil und Hebetechnik. Termin na ukończenie robót objętych zakresem tego przetargu to początek 2016 r., napisano w komunikacie

Ponadto należy przypomnieć, że obecnie jest realizowana przebudowa zaplecza rozgrzewkowo-treningowego dla potrzeb funkcji lekkoatletycznej na stadionie. Termin ukończenia robót to grudzień 2014 r. W najbliższym czasie planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie nowego ogrodzenia stadionu wraz z robotami towarzyszącymi, dodano.

Samorząd poinformował, że aktualnie trwają także przygotowania do przeprowadzenia przetargów na: roboty budowlane wykończeniowe, instalacje elektryczne i sanitarne; instalacje elektryczne niskoprądowe; ukończenie widowni stadionu wraz z montażem krzesełek; ukończenie robót związanych z wprowadzeniem funkcji lekkoatletycznej na płycie boiska; zagospodarowanie terenu, mała architektura, drogi i ukończenie robót związanych z infrastrukturą podziemną wokół stadionu.

Te przetargi powinny zostać ogłoszone w czwartym kwartale 2014 r., a zakończenie robót planowane jest w pierwszym półroczu 2016 r.

Potem przez kilka miesięcy mogą potrwać procedury związane z odbiorem inwestycji oraz uzyskaniem niezbędnych zezwoleń na użytkowanie obiektu. Zgodnie z optymistycznym scenariuszem oddanie Stadionu Śląskiego do użytku powinno nastąpić do końca 2016 r., wskazano.

źródło i zdjęcie: www.wnp.pl

logo footer