BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Kolejny etap prac na budowie stadionu w Gdańsku

Siedem miesięcy po rozpoczęciu pierwszej fazy prac przy budowie gdańskiego stadionu na EURO 2012 nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego. Uroczystość zaplanowano na najbliższą środę 15 lipca.

W połowie grudnia 2008 roku rozpoczął się pierwszy etap prac. Polegał on na przygotowaniu terenu pod właściwą budowę stadionu. Przez pół roku wykonano wymianę gruntu z nienośnego (m.in. humusu i iłów) na grunt nośny (piasek). Szacunkowo wywieziono około 800 tysięcy metrów sześciennych ziemi, natomiast przywieźć trzeba było około 1 miliona metrów sześciennych.

Obiekt, na którym mają być rozegrane trzy mecze w grupie i ćwierćfinał Euro 2012, ma powstać kosztem ponad 600 milionów złotych. Zakończenie budowy planowane jest na 20 stycznia 2011. Wiosną tego roku mają się odbyć pierwsze mecze na stadionie.

Od połowy maja 2009 na placu, na którym powstanie gdański stadion działa już wykonawca drugiej fazy robót, który wykonuje prace fundamentowe. Najbardziej zaawansowane prace mają miejsce pod przyszłą trybuną północną. W chwili obecnej prace wykonuje się w systemie dwuzmianowym. Wykonawca pierwszego etapu robót pracował w systemie trzyzmianowym z kilkunastogodzinna przerwą w niedziele. Na placu budowy stanęły już 2 z planowanych 11 żurawi budowlanych.

Stadion będzie obiektem długości 227 m, 194 m szerokości i 45 m wysokości. Dach będą podtrzymywać 82 stalowe przęsła, każde o wadze 66 ton. Płyty zadaszenia będą wykonane z poliwęglanu w 6 odcieniach bursztynu. Wokół stadionu będą dwie promenady o łącznej powierzchni 16 tys. m. kw. Na płytę boiska będzie można przedostać się 4 tunelami. Na stadionie będą 22 klatki schodowe i 7 wind.

Stadion, wraz z obiektami towarzyszącymi, powstanie na działce o powierzchni 34 hektarów. Będzie miał 7 poziomów nadziemnych i jeden podziemny. Kubatura stadionu będzie równa ośmiu gdańskim Bazylikom Mariackim (największy gotycki, ceglany kościół w Europie) czy też trzem halom widowiskowo-sportowym, która powstaje na granicy Gdańska i Sopotu. Sam projekt budowlany stadionu liczył 92 tomy. Z ogólnej liczby 44 tysięcy widzów, którzy będą mogli oglądać mecze, 1500 miejsc przewidziano dla VIP-ów. Deszczówka zbierana będzie do zbiornika o pojemności dwóch i pół tysiąca metrów sześciennych. Podlewana będzie nią murawa stadionu, woda ta ma też zasilać toalety.

Według projektu parkingi przy stadionie będą mogły pomieścić 1800 aut osobowych, 160 autokarów bądź ciężarówek. Długość żywopłotów na parkingu wynosić będzie 1,6 km - planuje się posadzenie 216 drzew takich jak klon, jawor, olsza czarna, brzoza omszona, grab pospolity, jesion wyniosły, czy ambrowiec amerykański.

W założeniu projektantów - biura architektonicznego z Duesseldorfu, które współpracowało przy tworzeniu stadionów piłkarskich m.in. Arena auf Schalke w Gelsenkirchen, AWD Arena w Hanowerze czy w Wolfsburgu - nie tylko bryła stadionu nawiązywać będzie do bryły bursztynu. Zaokrąglone kształty, nawiązujące do rozrzuconych kamieni, będą miały ławki, zadaszenia kontenerów kasowych i parkingów rowerowych, a podświetlenie tych elementów będzie koloru bursztynowego.

Oświetlenie płyty boiska będzie mieć poziom 2000 luxów, a odległość linii autowej od pierwszego rzędu trybun wahać się będzie od 6 do 10 metrów. Całkowity czas ewakuacji widzów z trybun ma wynosić 8 minut. Koncepcja funkcjonowania gdańskiego stadionu przewiduje nie tylko organizowanie spotkań piłkarskich, lecz również przeprowadzanie rozmaitego rodzaju konferencji czy sympozjów. Miałyby one odbywać się w salach VIP-owskich.

Źródło: PL.2012
Fot. PL.2012


logo footer