BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Panasonic dostarczył system klimatyzacji dla hotelu Atlantic View w Maspalomas

Hotel Sunprime Atlantic View, należący do koncernu Thomas Cook, został wyposażony w system klimatyzacji oparty na gazowych pompach ciepła Panasonic ECOg. Dzięki urządzeniom udało się obniżyć o 24 proc. zużycie elektryczności, a gazu o 32 proc. W efekcie sieć podjęła decyzję o zainstalowaniu pomp ciepła Panasonic w swoich pozostałych obiektach na Wyspach Kanaryjskich.


Atlantic View to ośrodek wypoczynkowy należący do sieci Sunprime, położony w Maspalomas na wyspie Gran Canaria. Składa się z hotelu mającego 229 pokoi, kompleksu spa oraz zespołu basenów.

Obiekty, takie jak Atlantic View wymagają niezawodnych systemów, które będą w stanie zapewnić odpowiedni komfort termiczny zarówno w pomieszczeniach, jak i obiektach spa oraz basenowych, a jednocześnie nie będą generowały zbyt wysokich kosztów. Urządzenia, które poprzednio były zainstalowane w Atlantic View, nie spełniały tych oczekiwań. Układ tworzyły dwa siedmioletnie chillery produkujące chłód na potrzeby klimatyzowania pomieszczeń oraz gazowy bojler zapewniający ciepłą wodę użytkową i ogrzewający baseny oraz centrum spa. Ich praca była jednak bardzo kosztowna, a dodatkowo nie zawsze efektywna - goście często skarżyli się na wahania temperatury wody w basenie.

Zarządzający Atlantic View szukali uniwersalnego rozwiązania, które byłoby w stanie zaspokoić zapotrzebowanie ośrodka. Ponieważ sieć Sunprime promuje swoje obiekty pod hasłem zrównoważonej turystyki ważnym kryterium była również minimalizacja wpływu nowego układu na środowisko, co miało m.in. polegać na obniżeniu zużycia przez nie energii o 25 proc. Oprócz tego przy wyborze brano pod uwagę możliwość zasilania nowego systemu gazem, który jest łatwiej dostępny na wyspie niż elektryczność.

Uwzględniając charakterystykę i zapotrzebowanie obiektu, zdecydowano się na oparcie nowego systemu w Atlantic View o produkowane przez Panasonic gazowe pompy ciepła GHP ECOg. W ramach linii dostępne są agregaty o mocy nominalnej od 16 do 30 KM. Modele High Power (HP) generują ciepło lub chłód, a dodatkowo - energię elektryczną na potrzeby działania samego urządzenia. Dzięki specjalnemu generatorowi o mocy 2 kW i sprawności 40 proc. pompa ECOg HP pobiera 100 W energii, czyli tyle co najmocniejsza do niedawna żarówka i 1 proc. tego, co wymagają typowe systemy VRF, a jednocześnie jest w stanie wytwarzać 85 kW mocy chłodniczej lub 95 kW mocy grzewczej. W efekcie pompa ECOg jest z powodzeniem stosowana nawet w warunkach ograniczonego dostępu do elektryczności.

Urządzenia ECOg zostały również wyposażone w system odzysku ciepła pochodzącego z wody chłodzącej silnik. W trybie chłodzenia i grzania (gdy temperatura zewnętrzna przekracza 7 stopni) nadwyżka ciepła z silnika jest wykorzystywana do produkcji cwu o temperaturze 75 stopni, która znalazła zastosowanie w przyhotelowych obiektach. W efekcie woda w basenie ma stałą temperaturę 28 stopni Celsjusza.

Pompy ciepła Panasonic w hotelu Atlantic View zostały rozszerzone o wytwornicę wody lodowej na potrzeby chłodzenia. Jednostki zewnętrzne połączono bezpośrednio z wodnym wymiennikiem ciepła umieszczonym wewnątrz budynków, co wyeliminowało potrzebę stosowania roztworów glikolu i pozwoliło zmniejszyć przestrzeń potrzebną na instalację oraz jej koszty.

Zastosowanie skojarzonej produkcji ciepła, chłodu i energii elektrycznej w gazowych pompach ciepła Panasonic ECOg znacznie ograniczyło zużycie energii w hotelu Atlantic View. Cały system pobiera o 24 proc. mniej elektryczności i 32 proc. mniej gazu niż poprzednio zainstalowany układ. Zajmuje również znacznie mniej miejsca. W efekcie sieć Sunprime zadecydowała o zainstalowaniu pomp ciepła Panasonic ECOg w swoich pozostałych obiektach na Wyspach Kanaryjskich.

System Panasonic ECOg nie tylko spełnił wszystkie nasze oczekiwania dotyczące wydajności chłodzenia i ogrzewania, ale również pozwolił na szybką instalację, przez co funkcjonowanie hotelu nie zostało w żaden sposób utrudnione. Miał również pozytywny wpływ na zadowolenie klientów, co przełożyło się na szybszy zwrot z inwestycji, mówi Angel Hernandez Ramos, manager w Sunprime Resorts.

Pompy ciepła z serii ECOg to efekt strategii Panasonic, która zakłada tworzenie rozwiązań coraz bardziej przyjaznych środowisku, zapewniających jednocześnie większą wydajność i mniejsze koszty eksploatacji. Dzięki temu właściciele dużych obiektów, takich jak hotele, będą mogli zredukować koszty związane z ich funkcjonowaniem, mówi Tomasz Lenarczyk, Sales and Product Manager w firmie Panasonic.

źródło i zdjęcie: Panasonic

logo footer