BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

W Siechnicach powstanie szkoła spełniająca normy budynku pasywnego

14 stycznia 2015 r. rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na koncepcję budowy szkoły podstawowej w Siechnicach. Będzie to wyjątkowy budynek nie tylko ze względu na zaproponowane rozwiązania architektoniczne, ale także zastosowanie technologii przyjaznych środowisku, gdyż budynek będzie spełniał normy budynku pasywnego.


Celem konkursu zorganizowanego przez gminę, reprezentowaną przez Burmistrza Siechnic było uzyskanie najlepszego rozwiązania pod względem architektonicznym, funkcjonalnym, eksploatacyjnym. Koncepcja architektoniczno-urbanistycznej Szkoły Podstawowej w Siechnicach miała być przygotowana dla 600 dzieci.

Obiektowi głównemu towarzyszyć miała też sala gimnastyczna i zagospodarowanie terenu wokół placówki, w postaci zieleni, boisk sportowych i placów zabaw. Jednym z podstawowych warunków wyszczególnionych w regulaminie konkursu było zaprojektowanie szkoły jako budynku pasywnego, czyli obiektu, w którym wykorzystując odnawialne źródła energii takie jak energia słoneczna minimalizujemy koszty eksploatacyjne, przede wszystkim ogrzewania pomieszczeń tradycyjnymi metodami.

Cała procedura konkursowa składała się z dwóch etapów i trwała od sierpnia 2014 roku. Zwycięzca konkursu będzie miał szansę na przygotowanie pełnego projektu nowej szkoły, który w najbliższych latach zostanie zrealizowany przez gminę.

Do konkursu zgłosiło się piętnaście pracowni projektowych z całego kraju. Do finałowego, drugiego etapu zakwalifikowano pięć najlepszych prac konkursowych wyłonionych przez Sąd Konkursowy. W skład tego "jury" weszli członkowie Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), a zarazem znani architekci Tomasz Konior oraz Zbigniew Maćków. Skład komisji został uzupełniony przez przedstawicieli lokalnej społeczności oraz pracowników urzędu.

Autorem zwycięskiej pracy jest Studio architektury Siergiej z Wrocławia. Jej właściciel Grzegorz Siergiej może pochwalić się współpracą ze znanymi wrocławskimi pracowniami przy tworzeniu projektów znanych budynków, takich jak budynek Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Centrum Handlowo-Rekreacyjnego Ferio Gaj.

Wybrany projekt szkoły ma proste, prostopadłościenne formy. Zabudowa w przeważającej części jest dwukondygnacyjna, z niską parterową częścią wejściową oraz wyróżniającą się większą wysokością bryłą sali gimnastycznej. W bryle budynku wyróżniają się dwa wydłużone dwukondygnacyjne skrzydła zawierające sale lekcyjne oraz od północy prostopadłościan sali gimnastycznej.

Na Studio architektury Siergiej, które stworzyło zwycięski projekt czeka wyjątkowa nagroda. Zwycięzca konkursu otrzyma zaproszenie od gminy Siechnice do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki (zgodnie z art. 66 ustawy Prawo zamówień publicznych) na opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizacją robót wykonywanych w oparciu o dokumentacje projektową.

źródło i zdjęcie: www.siechnice.gmina.pl

logo footer