BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Stadion lekkoatletyczny za 10 mln zł

Ambitne plany szczecineckiego starostwa, by na Świątkach przy Zespole Szkół nr 6 im. St. Staszica wybudować stadion lekkoatletyczny z prawdziwego zdarzenia, nabierają coraz realniejszych kształtów. Jeżeli Polski Związek Lekkiej Atletyki uwzględni wniosek starostwa, budowa stadionu powinna ruszyć jeszcze w  tym roku.

Osobiście jestem bardzo optymistycznie nastawiony jeżeli chodzi o to przedsięwzięcie, bo jesteśmy nadal w grze i to na dobrym miejscu, podkreśla starosta Krzysztof Lis. Sprawa jest cały czas aktualna. Wypełniliśmy wszystkie możliwe kupony wymagane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. W połowie marca br. złożyliśmy ponowny wniosek do ministerstwa o ujęcie naszej inwestycji w tegorocznym planie resortu.

Takie działanie było konieczne choćby z uwagi na spełnienie wykonania dodatkowych dokumentów szczecineckiej lekkoatletycznej inwestycji. Nasz stadion wcześniej został wpisany do planu wieloletnich przedsięwzięć PZLA, mówi Lis. W porozumieniu ze związkiem uzyskaliśmy ocenę naszej dokumentacji technicznej. Teraz pozostaje nam tylko czekać na wpisanie inwestycji do realizacji na rok 2015.

Czas nagli, bo jeżeli ministerstwo wpisze nasz stadion do tegorocznego planu to nasz budżet zakłada rozpoczęcie procesu inwestycyjnego w tym roku na 400 tys. zł, mówi starosta. Całe zadanie ma kosztować 10 mln zł. Ministerstwo Sportu dofinansowałoby go kwotą 5 mln zł. Dobrze byłoby, gdyby znalazły się środki finansowe z innych źródeł, tak by budżet powiatu poniósł jak najmniejszy ciężar tego przedsięwzięcia.

Budowa stadionu lekkoatletycznego ma zapewnić młodym lekkoatletom (wielu z nich zdobywa laury na zawodach ogólnopolskich) doskonałą bazę do treningów i rozgrywania zawodów. Plan budowy stadionu zakłada, że obiekt będzie spełniał wymogi PZLA dla stadionów lekkoatletycznych kategorii IV z uzyskaniem certyfikatu IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych). Taki obiekt musi posiadać 400-metrową bieżnię z liczbą 6-8 torów na prostej i 6 torów na okrężnej, rów z wodą do biegów z przeszkodami, skocznię do skoku wzwyż, skocznię do skoku o tyczce, skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, dyskiem, młotem i oszczepem.

Na stadionach IV kategorii wymagane jest wykonanie nawierzchni bieżni i rozbiegów z substancji syntetycznej posiadającej certyfikat IAAF. Stadion lekkoatletyczny powinien mieć dodatkowy obiekt umożliwiający rozgrzewkę, w tym, co najmniej 2-torową bieżnię o długości około 60 m oraz posiadać przynajmniej jedną trybunę z miejscami siedzącymi dla minimum 500 widzów, pomieszczenia pomocnicze: szatnie z ciepłą wodą, łazienki, toalety oraz pomieszczenie dla sędziów i pomieszczenie dla sekretariatu zawodów. Wymagane są także pomieszczenia do fizykoterapii i odnowy biologicznej, odpoczynku zawodników oraz gabinet lekarski. Niezbędne jest również wyposażenie stadionu w sprzęt informacyjny dla widzów.

Projekt zakłada, że nawierzchnia tartanowa szczecineckiego stadionu będzie koloru niebieskiego z wykładziny MONDO. W środku zlokalizowane zostanie boisko piłkarskie, a cały obiekt oświetlony.

źródło: Temat.net
zdjęcie: S. Włodarczyk

logo footer