BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Budowa Parku Wodnego w Tychach

Coraz większa skala robót betonowych, trzy pracujące dźwigi wieżowe i 120 pracowników - prace na budowie Parku Wodnego w Tychach nabierają tempa.


Na placu budowy na coraz większą skalę prowadzone są prace betonowe. W obszarze strefy symulatora surfingu i kanałów wentylacyjnych wylano już 75 proc. tzw. chudego betonu, czyli kilkunastocentymetrowego podkładu dla fundamentów właściwych. Trwają także roboty związane z wymianą gruntu.

Prowadzimy prace na bardzo wymagającym terenie. Z jednej strony natknęliśmy się na skały, z drugiej na grunt wymagający wymiany ze względu na niewłaściwe parametry nośności, mówi Mirosław Sojka, Kierownik Działu Rozwoju i Przygotowania Inwestycji oraz Przedstawiciel RCGW S.A. ds. budowy Parku Wodnego w Tychach. Dodatkowym utrudnieniem jest bardzo wysoki poziom wód gruntowych występujący na części placu budowy, dodaje.

Oprócz prac gruntowych i betoniarskich, rozpoczęły się również roboty zbrojeniowe i ciesielskie - wykonano zbrojenie płyty fundamentowej, murów i kanałów wentylacyjnych. Zrealizowano również pierwsze wykopy pod garaż oraz niemal 100 proc. sieci wodociągowej, deszczowej i sanitarnej.

Dążymy do osiągnięcia pierwszego kamienia milowego inwestycji, tzw. stanu zero budynku. Na tym etapie będziemy mieli ukończone wykopy pod fundamenty budynku wraz z ich izolacją i drenażem opaskowym oraz obsypanie gruntem zaizolowanych ścian fundamentowych. Stan ten powinniśmy osiągnąć na jesieni br., mówi Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., które jest inwestorem budowy parku wodnego. I jak dodaje - dzięki odpowiedniej mobilizacji i prężnej organizacji osób zaangażowanych w realizację inwestycji, prace prowadzone są zgodnie z planem, a w niektórych przypadkach nawet z wyprzedzeniem.

Koszt realizacji Parku Wodnego wyniesie ponad 93 mln zł netto. Finansowanie projektu odbywa się ze środków własnych inwestora oraz emisji obligacji banku PKO S.A., stanowiących alternatywę dla kredytów bankowych. Generalnym Wykonawcą robót budowlanych jest firma Mostostal Warszawa S.A. W tym momencie każdego dnia na budowie pracuje już 120 osób.

źródło i zdjęcie: www.umtychy.pl

logo footer