BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Zmodernizowany basen w Pałacu Młodzieży już gotowy

Unowocześniony, estetyczny, ale w starym stylu. Basen po remoncie został przekazany przez inwestora, Pałac Kultury i Nauki, użytkownikowi - Pałacowi Młodzieży, który niedługo wznowi w nim zajęcia dla dzieci i dorosłych.


Modernizacja basenu w Pałacu Młodzieży nie była łatwa, wymagała pogodzenia i zsynchronizowania działań remontowo-budowlanych z konserwatorskimi, ponieważ Pałac Kultury i Nauki wpisany jest do rejestru zabytków.

Kiedyś jeden z nielicznych w mieście, dziś dołączył do grona blisko 30 miejskich, krytych pływalni - ale w dalszym ciągu jest wyjątkowy, powiedziała wizytując ukończoną inwestycje Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy. Po remoncie, który właśnie basen przeszedł jest bardzo ładny. Ta pływalnia jest ważna ze względu na swoją funkcję. Tutaj, między innymi skoki do wody, trenowali i mam nadzieję nadal będą, przyszli mistrzowie kraju.

Remont w 60-letnim obiekcie był niezbędny. Poza naturalnym zużyciem powierzchni użytkowej, przestarzała była także technologia basenowa. Tak więc obok modernizacji samej niecki basenu wyremontowano pomieszczenia techniczne (m.in. filtry wody), sanitariaty, natryski, szatnie. Dostosowano także obiekt do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.

Zmieniono także system przelewu bocznego niecki basenu na przelew typu Wiesbaden, tzn. krawędzie podłużne zbiornika basenu są na poziomie lustra wody, która się przez nie przelewa, spowodowało to podniesienie lustra wody.

W związku z tym wieża do skoków wymagała modernizacji polegającej na nadbudowie poszczególnych platform. Ze względu na niezmienną wysokość pomieszczenia nadbudowa nie objęła ostatniego poziomu i ostatecznie uzyskano: 9,70 m, 7,50 m; 5,00 m oraz 3,00 m wysokości trampoliny nad lustrem wody.

Została zachowana ta sama kolorystyka płytek ceramicznych w szatniach i łazienkach: biało-żółta w części damskiej, biało-bordowa w męskiej. Na podłodze położono, zgodnie z pierwowzorem, biało-szarą szachownicę. Konserwacji poddano oryginalne plafony sufitowe, wymieniono zwykle białe drzwi na pasujące do stolarki w całym pałacu - drewniane, ciemnobrązowe.

Zamontowano także system reflektorów oraz zwierciadeł rozpraszających, w celu doświetlenia lustra wody. Nowe są wszystkie systemy filtrujące wodę oraz wentylacja. Ważną częścią prac modernizacyjnych jest zastosowanie rozwiązań proekologicznych, polegających na odzysku ciepła z obiegu technologicznego, które będzie wykorzystywane do podgrzania wody. Oznacza to zmniejszenie zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych.

Hole i korytarze pływalni zostały zabezpieczone i oddzielone od strefy basenowej aluminiowo-szklanymi ściankami, wstawionymi między kolumnami do pełnej wysokości pomieszczenia. Remont basenu kosztował blisko 13 mln zł z budżetu miasta.

źródło i zdjęcie: www.um.warszawa.pl

logo footer