BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

"Nasz Orlik 2015 w województwie opolskim"

"Nasz Orlik 2015 w województwie opolskim" - pod takim hasłem odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego konferencja poświęcona programowi "Orlik" oraz upowszechnianiu sportu.


Głównymi adresatami spotkania byli prezesi związków i organizacji sportowych, samorządy, które zdecydowały się na budowę kompleksów "Orlik" oraz animatorzy na nich pracujący.

Na Opolszczyźnie - przypomniał marszałek województwa Andrzej Buła - powstało łącznie 57 "Orlików". To był dobry projekt, który odbywał się z udziałem trzech partnerów: rządu, samorządu województwa oraz samorządów gminnych i powiatowych. Gdyby nie to współdziałanie, kto wie, czy gminy zdecydowałyby się na taki wysiłek finansowy i organizacyjny - mówił marszałek. Ocenił też, że baza sportowa naszego województwa pokrywa zapotrzebowanie zarówno mieszkańców, jak i gmin. Do roku 2018-2020 nie będzie gminy bez pełnowymiarowej hali sportowej. Marszałek poinformował też, że jest decyzja ministerstwa o dofinansowaniu remontu opolskiego "Okrąglaka" kwotą 7 mln złotych.

Goszcząca na konferencji Monika Chabior, prezes Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, mówiła, iż teraz najważniejszym zadaniem jest zachęcenie jak najszerszej grupy osób, by zechciała z powstałej bazy sportowej korzystać. Fundacja wyodrębniła sześć priorytetowych grup, które chce pozyskać. Są to przedszkolaki, dziewczęta, kobiety, seniorzy, niepełnosprawni oraz rodziny z dziećmi. Zapowiedziała też, że oferta "Orlika", kojarzona najczęściej z piłką nożną, będzie rozszerzana o rozmaite zajęcia - krykieta, gimnastykę, gry ruchowe. W roku ubiegłym na "Orlikach" uprawiano 70 dyscyplin sportowych. Powstał portal: www.naszorlik.pl z pełną bazą boisk, dostępnym sprzętem, godzinami zajęć, możliwością rezerwacji boiska.

Monika Chabior podkreślała, że równie ważnym, jak przyciągnięcie chętnych do uprawiania sportu, jest podtrzymanie tego zapału, gdy np. pogoda nie sprzyja. Trzeba wówczas znaleźć dostępne pomieszczenia w salach gimnastycznych, klubach sportowych.

O potrzebie zagospodarowania posiadanej bazy sportowej mówił też członek Zarządu Województwa, Grzegorz Sawicki. Te obiekty muszą żyć od rana do wieczora - apelował. Przypomniał, że w tegorocznym budżecie województwa na różne formy uprawiania sportu, nagrody, stypendia przeznaczonych zostanie 3,5 mln złotych.

Według statystyk FRKF, w dużych miastach na jednego "Orlika" przypada 35 tys. mieszkańców, na wsiach - 10 tysięcy.

źródło i zdjęcie: opolskie.pl

logo footer