BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem będzie mieć nowoczesną halę sportową

Już w 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem będą mogli korzystać z nowoczesnej hali sportowej. Inwestycja, która będzie realizowana przez Województwo Małopolskie, będzie kosztować ok. 8 mln zł.


Przejmując tę szkołę wiedzieliśmy, jak wiele pracy nas czeka. Znaliśmy wszystkie problemy tej placówki, wyzwania, jakie niosą kolejne lata. Biorąc ją jednak pod swoje skrzydła, pamiętaliśmy o wspaniałej radości, jaką nam - kibicom - w Soczi dostarczyli sportowcy, którzy się tutaj kształcili. Wierzę więc, że ta wspaniała hala przyczyni się do tego, że jeszcze bardziej wzmocni się pozycja Szkoły Mistrzostwa w Zakopanem, stając się prawdziwą kuźnią talentów olimpijskich, mówił w środę marszałek Marek Sowa, składając równocześnie życzenia wszystkim nauczycielom z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Jak zauważyła z kolei Barbara Sobańska, dyrektorka Szkoły Mistrzostwa Sportowego, na tę halę czekano w Zakopanem ponad trzy dekady.

W spadku od powiatu tatrzańskiego Województwo Małopolskie otrzymało komplet planów rozbudowy naszej szkoły. Mija rok i okazuje się, że ruszyła już budowa hali sportowej. Iście olimpijskie tempo, Panie Marszałku, mówiła z uśmiechem dyrektor Sobańska.

Powierzchnia 1662 m.kw, boisko do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a dodatkowo wszystkie potrzebne sprzęty do ćwiczeń lekkoatletycznych (m.in. skrzynia do skoków, ławeczki, drabinki, równoważnie) - tak będzie wyglądała nowoczesna hala sportowa, jaka zostanie wzniesiona przy Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem.

Inwestycja, która będzie realizowana przez Województwo Małopolskie, będzie kosztować ok. 8 mln zł - z czego 50% stanowi dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, resztę pokryje budżet Województwa. Zakończenie inwestycji i uzyskanie decyzji pozwolenia na użytkowanie jest zaplanowane w październiku 2017 roku.

Województwo Małopolskie przejęło od powiatu tatrzańskiego prowadzenie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem w zeszłym roku. Mimo tak krótkiego czasu, można mówić już o pierwszych sukcesach. Po pierwsze - z inicjatywy Województwa Małopolskiego, szkoła jest jedyną placówką w Polsce przygotowującą przyszłych mistrzów sportów zimowych już na etapie szkoły podstawowej. Od września tego roku realizowane jest tam kształcenie dla uczniów klas IV-VI.

Szkoła kształci obecnie w 5 dyscyplinach zimowych: narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne, biathlon, łyżwiarstwo szybkie, snowboard. Wśród jej absolwentów są m.in. Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak, Natalia Czerwonka, Jagna Marczułajtis.

Województwo Małopolskie wspiera edukację

Samorząd Województwa Małopolskiego tylko w tym roku przeznaczył na edukację ok. 90 mln zł, w tym 70 mln zł na funkcjonowanie szkół i placówek dla których pełni funkcję organu prowadzącego. Pozostałe środki przeznaczone są na realizacje projektów edukacyjnych m.in.: Modernizację Kształcenia Zawodowego w Małopolsce, Małopolską Chmurę Edukacyjną, Festiwal Zawodów w Małopolsce, wsparcie realizacji zadań wychowawczych szkoły oraz współpracę międzyregionalną w dziedzinie edukacji.

To jednak nie wszystko. W ramach środków unijnych zagwarantowanych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego 2014-2020 na rozwój edukacji w całym regionie zostanie przeznaczone ponad 200 mln euro. Dzięki temu uda się sfinansować m.in. stypendia dla najzdolniejszych uczniów, dodatkowe zajęcia w szkołach, tworzenie nowoczesnych pracowni informatycznych i przyrodniczych, oraz nowych miejsc w przedszkolach.

źródło i zdjęcie: www.malopolskie.pl
logo footer