BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Zadaszenie Toru Łyżwiarskiego Stegny z pozwoleniem na budowę

20 listopada 2015 r. zatwierdzony został projekt budowlany i wydane zostało pozwolenie na budowę zadaszenia Toru Łyżwiarskiego Stegny. Przyjęty projekt zakłada budowę zadaszenia połączonego z nowym budynkiem, który będzie spełniał funkcje sportowe, administracyjne, usługowe i techniczne.


Ta decyzja przybliża nas do realizacji tej inwestycji. Cieszę się, że niespełna dwa miesiące po przedstawieniu projektu modernizacji toru, możemy poinformować, iż mamy pozwolenie na budowę, mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Na uprawomocnienie się decyzji o pozwoleniu na budowę trzeba poczekać 14 dni.

Funkcje sportowe obiektu:
Dzięki przyjętym parametrom obiekt będzie umożliwiał organizację zawodów o randze międzynarodowej w takich dyscyplinach jak: łyżwiarstwo szybkie, short-track, łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie i curling.

Zmodernizowany obiekt, oprócz funkcji sportowych związanych z dyscyplinami sportów lodowych, będzie posiadał dodatkowe pomieszczenia w postaci:

 • sali gimnastycznej (dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych),
 • sal do squasha,
 • sal do tenisa stołowego,
 • sal do ćwiczeń fitness, sztuk walki, tańca, itd.
 • siłowni, sali rozgrzewkowej,
 • sauny, jacuzzi, pomieszczeń odnowy biologicznej, itd.
 • zaplecza szatniowo-sanitarnego przy salach ćwiczeń.

Wokół toru łyżwiarskiego zbudowana zostanie bieżnia, a powierzchnia lodowisk i toru po wyłożeniu specjalną podłogą będzie stanowić arenę do rozgrywania (poza sezonem) innych dyscyplin sportowych np. koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, itp., z widownią na ponad 6000 osób. Takie rozwiązanie pozwoli na organizowanie rozgrywek w dodatkowych konkurencjach sportowych. W budynku zlokalizowane będą również pomieszczenia biurowe, boksy dla komentatorów, pomieszczenia antydopingu i pierwszej pomocy medycznej oraz pomieszczenia związane z organizacją zawodów międzynarodowych dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych.

Podstawowe parametry użytkowe inwestycji:

Budynek będzie usytuowany dłuższą osią w kierunkach północ - południe. Budynek wraz z torem łyżwiarskim będzie przykryty dachem jednospadowym, opadającym w kierunku wschodnim. Główne wejście do budynku znajduje się od strony wschodniej w środkowej części elewacji wschodniej. Pozostałe wejścia - w zależności od funkcji, jaką w danym momencie spełnia budynek - znajdują się od strony zachodniej (5 wejść na trybuny) oraz od strony północno - wschodniej, gdzie znajduje się wejście dla użytkowników toru - amatorów oraz wejście do części restauracyjnej i rekreacyjnej. Konstrukcję nośną zadaszenia toru stanowią trójkątne dźwigary kratowe drewniane, z drewna klejonego, w rozstawie co 6,90 m, o rozpiętości 105 m oraz wysokości 9,5 m. Po obydwu stronach dźwigara znajdują się przewieszenia wspornikowe o wysięgu odpowiednio 13 m i 16, 5 m. Wysokość budynku to 24,92 m.

Widownia została zaprojektowana dla maksymalnie 6259 widzów siedzących w tym:

 • 80 miejsc dla widzów niepełnosprawnych oraz 80 miejsc dla opiekunów
 • 2658 miejsc na trybunach stałych górnych
 • 258 miejsc VIP
 • 3193 miejsc na trybunach teleskopowych dolnych (podczas imprez widowiskowych), 1970 (podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego).

Modernizacja toru łyżwiarskiego STEGNY spowoduje powstanie pierwszego w Polsce krytego toru łyżwiarskiego. Całoroczny obiekt pozwoli na zapewnienie odpowiednich warunków szkolenia i treningu sportowców oraz przygotowanie kadry narodowej. Koncepcja "Modernizacji toru łyżwiarskiego STEGNY" była przygotowywana przy udziale związków sportowych: Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, Polskiego Związku Hokeja na Lodzie oraz Polskiego Związku Curllingu.

Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia liczby dzieci i młodzieży uczestniczących w procesie szkolenia sportowego. Ponadto zostanie poszerzona oferta sportowa dla mieszkańców Warszawy, która w znacznym stopniu wpłynie na popularyzację rekreacji ruchowej i aktywnych form spędzania czasu wolnego oraz rozwijania nawyków i zachowań prozdrowotnych.

Decyzja o modernizacji toru łyżwiarskiego Stegny zapadła w połowie 2014 roku. 24 marca br. została podpisana umowa z wykonawcą opracowania dokumentacji projektowej modernizacji toru łyżwiarskiego Stegny - firmą Kontrapunkt V-Projekt Zespół Projektowo-Inwestycyjny.

źródło i zdjęcie: www.um.warszawa.pl

logo footer