BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Zagłębiowski Park Sportowy - jest koncepcja urbanistyczno-architektoniczna

Warszawska firma JSK Architekci wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Konkurs przeprowadziło Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP z Katowic.


To jedna z najważniejszych inwestycji w historii miasta dlatego też przygotowujemy się do niej tak starannie. Zdecydowaliśmy się na konkurs bo naszym zdaniem inwestycje o takim charakterze nie powinny się odbywać w tradycyjny sposób, czyli projekt, następnie zamówienia publiczne, najniższa cena, budowa, tłumaczył prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Najważniejsza była dla nas lokalizacja Parku, a ta jest szczególna. To tereny zielone, miejsce rekreacji. Zakładamy, że stadion, hala i lodowisko muszą się w ten krajobraz wpasować. Natura to motyw przewodni. Zaproponowaliśmy trzy niezależne bryły, gdyż Park będzie budowany etapami. Między stadionem, halą i lodowiskiem znajdzie się przestrzeń parkowa, która będzie służyła mieszkańcom. Funkcje tych trzech budynków również będą bogate, powiedział Piotr Bury, przedstawiciel JSK Architekci.

O szczególnym charakterze lokalizacji wspominał także prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Obiekty mają powstać na Górce Środulskiej. W miejscu, w którym już wiele dobrego udało się zrobić. Założenie więc jest takie, że nie można tego zniszczyć. Ważne były funkcjonalność, wygląd, wpisanie się w scenerię górki. To nie może być tylko obiekt sportowy. To musi być miejsce, które będzie funkcjonować przez cały rok. W obrębie parku powstaną kluby, restauracje, siłownie. Będzie też oczywiście miejsce na muzeum zagłębiowskiego sportu. Wydaje mi się, że to wszystko udało się osiągnąć. Chyba nie będzie przesady w tym jeśli powiem, że wybraliśmy perełkę, mówił z uśmiechem prezydent Chęciński.

Zanim opracowany zostanie szczegółowy projekt, a następnie plan budowy na temat inwestycji wypowiedzą się mieszkańcy. W marcu Urząd Miejski planuje w tej sprawie konsultacje społeczne. Będę powtarzał to jak mantrę, ale Sosnowiec jest na tyle dużym i ważnym miastem, miastem 200 tys., że brak takiego obiektu po prostu nie przystoi do rangi stolicy Zagłębia. Dlatego też będę namawiał mieszkańców aby dali nam zielone światło do budowy obiektu, z którego w przyszłości na pewno będziemy dumni, zachęca prezydent Sosnowca.

Przygotowania do rozpoczęcia budowy mają potrwać około roku. Ten etap to oprócz opracowania projektu także zabezpieczenie środków finansowych. Na pierwszy ogień pójdzie stadion. W Tychach udało się go postawić w ciągu 20 miesięcy. Myślę, że w naszym przypadku taki termin także wchodzi w grę, dodaje prezydent.

W skład Zagłębiowskiego Parku Sportowego mają wejść stadion, hala sportowa oraz lodowisko. Na ostatni z wymienionych obiektów środki ma zapewnić Ministerstwo Sportu.

źródło i zdjęcie: www.sosnowiec.pl

logo footer