BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Folia ETFE użyta przy budowie Wodnego Parku Tychy

Jeden z najbardziej innowacyjnych materiałów w budownictwie - folia ETFE, zostanie użyty w Wodnym Parku Tychy. Właśnie zaczął się montaż specjalnej konstrukcji. Zbudowano z niej m.in. basen olimpijski w Pekinie, zwany Sześcianem Wodnym.


Folię ETFE okrzyknięto cudownym materiałem. Ma bowiem niezwykłe właściwości, dzięki którym można projektować najbardziej wymyślne kształty. Folia ETFE jest przezroczysta i przepuszcza więcej światła niż szkło. Jej olbrzymią zaletą jest waga znacznie niższa niż szkła, większa odporność na uszkodzenia i niższe koszty eksploatacyjne.

Zdecydowaliśmy się na zastosowanie tej technologii ze względów ekologicznych. Do produkcji folii mogą być użyte surowce wtórne, materiał jest bezpieczny dla środowiska a jego parametry pozwalają znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie, ponieważ jest doskonałym izolatorem. Dzięki swoim szczególnym właściwościom nie wymaga także czyszczenia - opady atmosferyczne same usuwają kurz, mówi Zbigniew Gieleciak, Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., inwestor budowanego Wodnego Parku Tychy. Folia ma także inną, cenną cechę: umożliwia bezpieczne opalanie, ponieważ nie przepuszcza szkodliwego promieniowania. To najistotniejsze dla naszych gości, gdyż stanowi jedną z atrakcji która będzie wyróżniała nasz obiekt spośród innych, dodaje prezes.

Architekci zastosowali ETFE m.in. w słynnym basenie olimpijskim o wyglądzie kostki wody w Pekinie oraz przy budowie największego namiotu na świecie w Astanie (Kazachstan). Ma 150 m wysokości i powierzchnię 10 boisk piłkarskich. Zaprojektował go sir Norman Foster. Mieści centrum rozrywkowo-handlowe z licznymi sklepami, restauracjami, salami kinowymi.

W Tychach folia zostanie użyta na części dachu strefy rekreacyjnej, w której będzie znajdował się m.in. basen ze sztuczną falą i rwąca rzeka. Będzie się tu także mieścił "Amfiteatr Słońca". Pomieszczenie o powierzchni około 52 m kw. ze specjalnymi leżankami zapewni przyjemne ogrzanie ciała oraz jego regenerację, dzięki emisji promieni ze specjalnych lamp na podczerwień.

Montaż konstrukcji dachowej to jeden z ważniejszych elementów obecnie prowadzonych robót budowlanych na terenie Wodnego Parku Tychy, mówi Marcin Wysocki, rzecznik prasowy inwestycji budowy Wodnego Parku Tychy. Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem, dzięki temu w II kwartale tego roku powinien zostać osiągnięty stan surowy otwarty dla bryły głównego budynku, dodaje.

Wodny Park Tychy będzie jednym z najbardziej ekologicznych obiektów tego typu w Polsce. Jego otwarcie jest planowane na II kwartał 2017 roku.

źródło i zdjęcie: materiały prasowe / imagopr.pl

logo footer