BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Start programu "Lubuskie siłownie pod chmurką"

Wystartował nowy program województwa lubuskiego "Lubuskie siłownie pod chmurką". W ramach projektu samorządy mogą starać się o dofinansowanie budowy siłowni na świeżym powietrzu. W urzędzie marszałkowskim wicemarszałek Romuald Gawlik podpisał 15 czerwca pierwsze umowy z samorządami, które jeszcze w tym roku postawią takie obiekty na swoim terenie.


To kolejna etap "rozruszania" naszego społeczeństwa, którego pierwsze efekty będziemy widzieli jeszcze w tym roku, bo zgodnie z umową siłownie muszą powstać w zwycięskich gminach i powiatach do 30 października, mówił Romuald Gawlik  Kiedyś, do naszej świadomości, przebijał się obecnie bardzo popularny Nordic Walking. Chcemy, aby podobnie było z siłowniami na świeżym powietrzu, dodał wicemarszałek.

Celem programu "Lubuskie siłownie pod chmurką" jest budowa ogólnodostępnych i nieodpłatnych siłowni zewnętrznych. W tegorocznym budżecie Województwa Lubuskiego na realizację akcji zabezpieczono ponad 97 tys. zł. O pieniądze starało się 55 chętnych. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej do programu zakwalifikowało się 41 samorządów. Ostatecznie, decyzją Sejmiku Województwa Lubuskiego, pieniądze trafiły do 8 gmin i powiatów:

  • Gmina Trzciel
  • Gmina Zbąszynek
  • Gmina Cybinka
  • Powiat Wschowski
  • Gmina Otyń
  • Powiat Zielonogórski
  • Gmina Ośno Lubuskie
  • Gmina Kłodawa

Siłownia pod chmurką pomoże zwiększyć przede wszystkim aktywność wśród dzieci i młodzieży, bo na tym nam najbardziej zależy, ale z takich obiektów korzystać mogą przecież wszyscy mieszkańcy. W ten sposób można rozwijać sport masowy, przekonywał burmistrz Trzciela Jarosław Kaczmarek, reprezentujący zwycięskie samorządy.

Tegoroczne siłownie powstaną głównie wokół innych obiektów infrastruktury sportowej przy: boiskach do piłki nożnej, koszykówki, halach sportowych, salach gimnastycznych, a także szkołach i placach zabaw. Jeden kompleks urządzeń do ćwiczeń usytuowany będzie na minimum 100 m². Złoży się na niego strefa aktywności ruchowej z urządzeniami do ćwiczeń, strefa odpoczynku i strefa komunikacji. W wyposażeniu obiektu mieszkańcy znajdą przynajmniej 6 urządzeń, pozwalających ćwiczyć różne partie ciała. Dodatkowo zamontowane zostaną ławki z oparciami, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci.

Aby przystąpić do kolejnych edycji programu, gminy i powiaty, muszą zdecydować się na pokrycie co najmniej 50 proc. kosztów budowy siłowni. Dodajmy, że dotacja z budżetu województwa nie może przekroczyć 15 tys. zł. Uzyskane dofinansowanie samorządy mogą przeznaczyć na pokrycie zakupu, transportu i montażu wyposażenia siłowni zewnętrznych oraz tablicy informacyjno-promocyjnej. Pozostałe koszty związane z dostosowaniem i zabezpieczenia terenu (ogrodzenie, siatka, roboty ziemne) zabezpiecza wnioskodawca w swoim budżecie.

Samorządy, które przystąpią do programu powinny pamiętać o szeregu zobowiązań. Chodzi m.in. o systematyczną konserwację i przegląd urządzeń, a także zapewnieniu ogólnodostępności siłowni i jej funkcjonowania przynajmniej przez 5 lat. Istotną informacją jest fakt, że każdy samorząd będzie mógł złożyć wniosek w sprawie dofinansowania budowy tylko jednej siłowni. Miejscowości, które otrzymały już dofinansowanie, stracą możliwość ubiegani się o pomoc finansową w latach następnych. Wszystko po to, aby z programu skorzystało jak najwięcej samorządów.

Podczas konferencji poruszono również temat kolejnych pomysłów na promocję sportu w województwie lubuskim. Pomalutku dojrzewamy do tego, aby w przyszłości wywołać kolejny projekt podglądnięty od naszych południowych sąsiadów. Tam istnieje program "Dolnośląski Delfinek". To akcja budowy małych, przyszkolnych pływalni, tłumaczył wicemarszałek

"Lubuskie siłownie pod chmurką" to debiutancki program w województwie lubuskim. Zastąpił on realizowany od 2011 r. projekt budowy "Lubusików" (boisk do siatkówki plażowej). na który w ciągu pięciu lat funkcjonowania z budżetu Województwa Lubuskiego przeznaczono ponad 650 tys. zł. Dzięki funduszom powstało ponad 110 placów do gry.

źródło i zdjęcie: http://lubuskie.pl

logo footer