BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Planowane inwestycje rowerowe w Częstochowie

W ubiegłym roku długość dróg rowerowych w Częstochowie została zwiększona o 12,5 km. W tym roku realizowany jest program budowy infrastruktury rowerowej, w ramach którego zaplanowano inwestycje dedykowane wyłącznie rowerzystom. Oprócz tego ścieżki dla rowerów powstają także nadal w ramach miejskich inwestycji drogowych.


Planując budowę lub modernizację dróg, wszędzie tam, gdzie to możliwe projektujemy ścieżki lub przynajmniej wydzielone pasy dla rowerów, mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Osobny program powstał po to, aby uzupełniać brakujące odcinki dróg rowerowych oraz tworzyć nowe połączenia rowerowe. Chcemy dzięki niemu systematycznie poprawiać spójność systemu tras rowerowych w mieście oraz ułatwić częstochowianom wyjazd rowerem m.in. w miejsca atrakcyjne turystycznie.

W najbliższym czasie rozpocznie się budowa drogi rowerowej o utwardzonej nawierzchni od ul. Mstowskiej do granicy miasta z gminą Mstów - długości prawie 700 metrów wraz z punktem postojowym dla rowerzystów. Prace mają zakończyć się jesienią, więc jeszcze w tym roku ten odcinek będzie można przetestować. Do połączenia z Częstochową przygotowuje się też Mstów, z którym miasto podpisało w ubiegłym roku stosowne "rowerowe" porozumienie.

Miasto rozpoczyna też projektowanie drogi rowerowej do Olsztyna - a więc zgodnie z zapowiedziami - chce wkrótce połączyć miasto drogą rowerową także z kolejną jurajską gminą. Koncepcja zakłada przebieg drogi od ul. Legionów przez dawne tereny huty w okolice ul. Bugajskiej i połączenie ze ścieżką biegnącą od strony Olsztyna. Inwestycja powinna zostać zrealizowana w roku przyszłym, natomiast gmina Olsztyn – zgodnie z dwustronnymi uzgodnieniami - czyni starania o przedłużenie ścieżki po swojej stronie - aż do rynku w Olsztynie.

Jeszcze w tym roku ma zostać załatwiony problem przejazdu dla rowerzystów przy dworcu PKP Raków wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego o długości ok. 130 metrów, który połączy skwer Junaków z ul. Rejtana. Postulowana przez rowerzystów inwestycja będzie możliwa dzięki uzgodnieniom z PKP.

Kolejnym dedykowanym rowerzystom przedsięwzięciem będzie w tym roku budowa brakującego odcinka ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Legionów na odcinku o długości ponad 1 km, od ul. Złotej do ronda Havla. Do tej pory warunki przejazdu dla rowerzystów na tym fragmencie trasy wyprowadzającej na Jurę, były mało komfortowe. Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji projektowej, realizacja planowana jest jeszcze w tym roku.

Trzeba wspomnieć o "bonusie" dla rowerzystów na Północy, czyli budowie ciągów pieszo-rowerowych przy okazji poszerzenia zakresu inwestycji drogowej w alei Wyzwolenia. Oprócz remontu przejścia podziemnego w alei Wyzwolenia, dzięki oszczędnościom przetargowym, udało się pozyskać i skierować środki zewnętrzne na modernizację części drogowej alei Wyzwolenia, wraz z budową ścieżek dla pieszych i rowerów. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w sierpniu. Ciągi pieszo-rowerowe będą wiodły od alei Armii Krajowej do ul. Michałowskiego jednostronnie (300 m - po stronie M1), a od ul. Michałowskiego do ul. Fieldorfa - Nila - po obu stronach (2 x 400 m).

Nowy ciąg pieszo-rowerowy powstanie także dzięki rozpoczętej właśnie przebudowie ul. Jana III Sobieskiego od skrzyżowania z ul. Nowowiejskiego do ul. Pułaskiego (na długości ok. 600 metrów). Przebudowa tego odcinka uzupełni wcześniejszą inwestycję na tej ulicy - fragmentu od ul. Pułaskiego do alei Wolności, tym samym jedna z ważniejszych ulic centrum miasta już w całości będzie miała nową infrastrukturę drogową i rowerową.

Nie można też zapomnieć o nowych drogach dla rowerów przewidzianych w ramach rozpoczętej rozbudowy i przebudowy DW 908, tyle że na finalne efekty tego zadania trzeba będzie poczekać do 2018 r.

Ponadto trwają prace nad projektowaniem centrów przesiadkowych, które przy trzech dworcach PKP (Głównym, Stradom i Raków) w Częstochowie mają powstać w najbliższych latach z udziałem środków unijnych. Zadanie to będzie obejmować także rozbudowę infrastruktury rowerowej (m.in. drogi rowerowe łączące centra przesiadkowe czy system rowerów miejskich).

W spotkaniu prasowym dotyczącym najbliższych planów związanych z budową dróg rowerowych ze środków budżetu miasta na rok 2016, które odbyło się 4 sierpnia w Urzędzie Miasta, uczestniczyli - obok prezydenta miasta - społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej w mieście Łukasz Kot oraz zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu Piotr Kurkowski.

źródło i zdjęcie: www.czestochowa.pl

logo footer