BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Polski rząd sfinansuje „Orliki” we Lwowie

Minister sportu Mirosław Drzewiecki poinformował wczoraj we Lwowie, że jeszcze w tym roku zostaną tam otwarte dwa boiska sportowe „Orlik”, które sfinansuje polski rząd. Drzewiecki obejrzał także budowę stadionu na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku. Po oględzinach mówił, że „jest dobra prognoza na przyszłość”.

Jedno z boisk „Orlik” powstanie na działce Seminarium Rzymskokatolickiego, którą przekazał lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. „My to sfinansujemy i zbudujemy, to będzie jeszcze w tym roku. Bardzo się cieszę, że projekt, którego realizację w Polsce rozpoczęliśmy w zeszłym roku, który się okazał projektem absolutnie cywilizacyjnym i taki strzałem w dziesiątkę będzie zrealizowany również we Lwowie”, mówił minister.

Drzewiecki, wraz z wicepremierem, szefem MSWiA Grzegorzem Schetyną i ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim obejrzeli we Lwowie plac budowy, na którym powstaje stadion na Euro 2012. Spotkali się też z wicepremierem Iwanem Wasyniukiem zajmującym się m.in. przygotowaniami do tego turnieju na Ukrainie.

Minister Sportu był pod wrażeniem prac na placu budowy stadionu we Lwowie. Obecnie dobiega koniec prac związanych z wykonaniem zachodniej części fundamentu stadionu. Z płyt betonowych wystają już metalowe zbrojenia, które wkrótce zamienią się w kolumny podtrzymujące pierwszy poziom trybun. Ukraińcy muszą się zmierzyć z przeniesieniem leżącego na terenie budowy wodociągu, który zaopatruje w wodę dwie trzecie miasta. W sierpniu powinien być znany wykonawca, który będzie się tym zajmował.

Z kolei do 1 września zakończone mają być przetargi, na wykonanie instalacji wodnych i elektro-energetycznych kompleksu.

Ukraińcy chcą, by obok stadionu wyrosło centrum administracyjno-mieszkalne Lwowa. Będzie to dobry punkt komunikacyjny leżący 15 min od centrum miasta i lotniska. W planach jest budowa nowej drogi do portu lotniczego i połączenia tramwajowego z centrum.

Drzewiecki jest spokojny o środki na budowę stadionu we Lwowie. Podkreślał, że strona ukraińska ma dobrze policzone koszty przedsięwzięcia. „Ten stadion jest dosyć kameralny - oczywiście zgodny z wymogami UEFA - a koszty to mniej więcej 90 mln euro i to są takie środki, które prawdopodobnie uda się zorganizować, tym bardziej, że stadion będzie budowany przy wsparciu budżetu centralnego”, podkreślił.

źródło: Gazeta Wyborcza
zdjęcie: www.dziennik.pl

logo footer