BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

O czym należy pamiętać modernizując oświetlenie sal gimnastycznych?

Współczesne sale gimnastyczne to obiekty wielofunkcyjne, których boiska stają się areną rozgrywek różnorodnych dyscyplin sportowych. Odpowiednio dobrane, zaprojektowane i zrealizowane oświetlenie zapewnia nie tylko właściwe warunki do bezpiecznego uprawiania sportu, ale też przekształca wydarzenie w emocjonujące widowisko.


Przyszkolne sale gimnastyczne to miejsca, w których sport uprawiają zawodnicy o bardzo zróżnicowanym stopniu zaawansowania - od amatorów zdrowego trybu życia po wybitnych sportowców. Na parkiecie toczą się rozgrywki lokalne i regionalne, odbywają się treningi i regularne spotkania ligowe. Jednak, niezależnie od rodzaju dyscypliny sportowej i poziomu rozgrywek, w każdym wypadku potrzebne jest oświetlenie zapewniające odpowiednie natężenie i oddawanie barw oraz równomierne oświetlenie boiska.

By nadążyć za akcją

System oświetleniowy używany do iluminacji sal gimnastycznych powinien pozwalać na szybkie i łatwe określenie kształtu, koloru, odległości i kierunku ruchu osób na boisku. Światło musi sprostać tempu rozgrywki i być dostosowane do wielkości obiektów (np. piłek lub innych akcesoriów wykorzystywanych w danej dyscyplinie sportowej).

W przypadku sportów, w których osiągane są duże prędkości, należy unikać wykorzystania wyładowczych źródeł światła, by wyeliminować tzw. efekt stroboskopowy. Może on powodować mylące i nieprzyjemne wrażenie skokowego przemieszczania się obiektu lub jego pozostawania w bezruchu.

Efektywność oświetlenia może poprawić również odpowiednie wykończenie samej sali gimnastycznej - jasne kolory ścian i sufitu wpływają na polepszenie równomierność oświetlenia i zwiększają komfort obserwacji. Efekt głębi i trójwymiarowości wzmocni zastosowanie dwóch rodzajów oświetlenia - głównego i słabszego oświetlenia uzupełniającego padającego z innych kierunków. Jeśli światła będzie zbyt mało, obiekty na boisku staną się płaskie i pozbawione szczegółów, a w polu widzenia mogą pojawić się głębokie cienie. Z pewnością odbije się to na jakości samej gry i poziomie widowiska.

Normy nie tylko w sporcie

W projektowaniu oświetlenia obiektów sportowych należy pamiętać o wykorzystaniu Polskiej Normy PN-EN 12193 - Oświetlenie stosowane w obiektach sportowych. W zależności od stopnia rozgrywek (zawody międzynarodowe, krajowe, regionalne, lokalne) czy rodzaju zajęć sportowych (rekreacja, sport szkolny, trening) normy, które powinien spełniać system oświetleniowy, usystematyzowano w trzy klasy oświetleniowe. Dodatkowo, dla każdej ujętej w normie dyscypliny uprawianej w obiektach zamkniętych, określono minimalny poziom natężenia oświetlenia dla dwóch obszarów: głównego pola gry oraz całkowitego pola gry.

Optymalizacja kosztów

W starszych salach gimnastycznych system oświetlenia oparty jest na wyładowczych źródłach światła. Biorąc pod uwagę ich długotrwały czas pracy i fakt, że pobierają one bardzo dużo energii, znacząco wpływa to na koszt utrzymania obiektu oraz cenę wynająć komercyjnych (odpłatne udostępnienie sal gimnastycznych po zakończeniu zajęć lekcyjnych przy optymalizacji zużycia energii elektrycznej stanowić może dodatkowe źródło finansowania dla szkół).

Z powodzeniem można je zastąpić oprawami typu high-bay LED TEKSAS, zachowując parametry natężenia oświetlenia zgodnie z obowiązującymi normami, a jednocześnie znacznie obniżając zużycie energii elektrycznej. Szczególne zalety opraw TEKSAS to: wysoka jakość, duża wydajność, niskie koszty eksploatacji, a także wysoki stopień oddawania barw - CRI mniejszy lub równy 80. Oprawy generują strumień świetlny o wartości 12000 lumenów, zużywając maksymalnie 100 W, a metalowa obudowa odporna jest na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne (IK08), mówi Mateusz Strzałkowski, Specjalista ds. Marketingu i PR w firmie GTV.

Ponieważ sale gimnastyczne wykorzystuje się do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, ich oświetlenie musi spełniać różnorodne kryteria. Zastosowane oprawy oświetleniowe powinny emitować światło o określonych własnościach kolorymetrycznych oraz być wyposażone w odpowiednią optykę, pozwalającą np. ograniczyć olśnienie. Przy planowaniu instalacji punktem wyjścia powinno być zawsze zapewnienie jak najlepszych warunków do aktywności ruchowej - z uwzględnieniem komfortu widzów i zawodników.

źródło i zdjęcie: informacja prasowa / GTV

logo footer