BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Minister Sportu stanie przed komisją etyki poselskiej

Mirosław Drzewiecki będzie musiał się tłumaczyć przed komisją etyki poselskiej za premie dla menedżerów zajmujących się organizacją Euro 2012.

Kilka dni temu media ujawniły, że trzech członków zarządu spółki PL.2012 otrzymało nagrody po 110 tys. złotych. Premie w wysokości od ok. 15 do 21 tys. zł mieli otrzymać również prezesi Narodowego Centrum Sportu. W dobie kryzysu przyznawanie menedżerom pracującym dla spółki Skarbu Państwa dużych premii oburzyło opozycję. I niemal doprowadziło do dymisji ministra sportu Mirosława Drzewieckiego.

To nie były premie uznaniowe, lecz wynikające z zawartych na początku 2008 roku kontraktów, tłumaczył Paweł Czekalski, szef rady nadzorczej spółki PL.2012. Mirosław Drzewiecki również bronił się, że nie ma wpływu na wcześniej podjęte decyzje.

Panowie odstąpili od premii, powiedział minister sportu. Przyznał, że trwają rozmowy z prawnikami i księgowymi, w jaki sposób pieniądze mają wrócić do budżetu. Nie ma wątpliwości, że do tego doprowadziła burza medialna.

Choć właścicielem PL.2012 jest Skarb Państwa nie jest to spółka, która podlega ustawie kominowej. Opozycja bezskutecznie próbowała w ubiegłym tygodniu przeforsować w Sejmie poprawkę do ustawy o spółce, tak aby jej menedżerów obowiązywały ograniczenia zarobków (maksymalnie 18,6 tys. zł miesięcznie). Odrzucenie nowelizacji zapobiegło dymisji ministra sportu.

Co ma do tego komisja etyki?

Skoro minister sportu nie ma wpływu na zawarte na początku 2008 r. kontrakty, dlaczego będzie musiał tłumaczyć się przed komisją etyki poselskiej? Adam Hofman zarzucił ministrowi kłamstwo. Według posła PiS, Drzewiecki wprowadził w błąd komisję sportu w sprawie premii w NCS. Minister zdecydowanie odrzuca zarzuty i zapewnia, że nie ma żadnych premii w NCS.

Sprawę kontraktów z menedżerami, premii dla prezesów i wywiązywania się z podjętych zadań opozycja ma zamiar zbadać... dopiero po wakacjach. Teraz zasiewa ziarno niepewności. PiS jednak  zapomniał, że to za ich rządów przygotowano założenia spółki PL.2012.

Elżbieta Jakubiak, która teraz tak bardzo krytykuje ministra sportu, osobiście odpowiadała za organizację Narodowego Centrum Sportu.

źródło: www.gazeta.pl
zdjęcie: AG

logo footer