BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Otwarcie pasywnej hali sportowej w Brwinowie

1 września 2017 r. została otwarta pasywna hala sportowa przy ul. Moczydłowskiego 2 w Brwinowie. Budynek na miarę XXI w. będzie służyć uczniom w ramach lekcji wychowania fizycznego, a po zajęciach szkolnych stanie się miejscem sportowej aktywności mieszkańców.


Pierwszy certyfikowany budynek użyteczności publicznej w technologii pasywnej powstał w Słomnikach w 2011 r. Od tego czasu technologia się znacznie rozwinęła, czego najlepszym przykładem jest hala sportowa, która powstała w Brwinowie.

Teraz do Brwinowa będzie można przyjeżdżać, aby podpatrywać rozwiązania technologiczne najnowszej generacji, powiedział podczas otwarcia budynku architekt hali Tomasz Pyszczek. Budynek hali sportowej składa się z trzech kondygnacji o powierzchni użytkowej 1958 m². Znajduje się w nim m.in. arena sportowa (z możliwością podziału na trzy części), zaplecze szatniowo-sanitarne, hol, pokój trenerów, sala fitness, pomieszczenia techniczne i magazyny. Widownia jest wyposażona w 224 miejsca siedzące.

Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej przyznał budynkowi hali sportowej w Brwinowie certyfikat "Budynek pasywny o sprawdzonej jakości". Budynki pasywne są najnowszą generacją budynków energooszczędnych i oferują wysoki komfort cieplny przez cały rok. Do ich ogrzania lub chłodzenia wystarcza niewielka ilość dostarczanej energii.

Energooszczędność obiektowi gwarantują:

  • okna hali skierowane na południe, tak aby zapewnić maksymalne doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym,
  • system wentylacji z odzyskiem ciepła,
  • ogrzewanie podłogowe,
  • energooszczędne okna z systemem rolet zewnętrznych,
  • ocieplenie ścian grubą (30 cm) warstwą styropianu,
  • ocieplenie dachu warstwą styropianu grubości 50 cm.

Zamierzonym celem jest uzyskanie trwałej i szczelnej zewnętrznej powłoki budynku. Sukcesem jest uzyskanie wymaganej szczelności budynku potwierdzonej próbą ciśnieniową. Hala w Brwinowie przeszła taką próbę pomyślnie.

Na budowę hali gmina Brwinów otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 2 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Poprawa jakości powietrza. Część 4) LEMUR - Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej".

Inwestycja została także dofinansowana przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Sportowej. Kwota dofinansowania to 2 mln zł.

Całkowity koszt budowy hali to 9 450 465,92 zł.


źródło i zdjęcie: http://www.brwinow.pl

logo footer