BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Husqvarna wspiera Mistrzostwa Polski Drwali

Już 23 września 2017 r. w Koszęcinie odbędą się Mistrzostwa Polski Drwali. Podczas nich wyłoniony zostanie Mistrz Polski. Husqvarna Team reprezentować będą zawodnicy - Łukasz Schuetza, Adam Wawrzak i Paweł Wesołowski - trzech zdolnych i utytułowanych zawodników zmierzy się w 5 konkurencjach, w których najważniejsze są precyzja i ponadprzeciętna umiejętność pracy pilarką. Firma Husqvarna jest Partnerem tegorocznych zawodów.Mistrzostwa Polski Drwali to zawody z wieloletnią tradycją. W tym roku odbędą się 23 września w Koszęcinie. Mistrzostwa rozgrywane są według regulaminu IALC (International Association Logging Championships). Podczas nich wyłaniany jest najlepszy polski drwal.

Także i w tym roku zawodnicy Husqvarna Team znaleźli się w grupie drwali, którzy zakwalifikowali się do tegorocznych mistrzostw. Od lat Husqvarna szkoli i wspiera swoich zawodników. Konkurencje wymagają od uczestników wielu umiejętności: precyzji, szybkości, dokładności. Życzymy zawodnikom osiągnięcia jak najlepszych wyników! Cieszymy się także, że podczas mistrzostw odbędzie się prezentacja najnowszej pilarki Husqvarna 572 XP, która w połowie sierpnia miała swoją globalną premierę, natomiast w Polsce zaprezentowaliśmy ją na początku września podczas Targów Leśnych w Rogowie. Mamy nadzieję, że drwale skorzystają z okazji, aby przetestować i ocenić najnowszą maszyną, która powstała właśnie z myślą o nich, powiedziała Marta Winiarek Miętus, Rzecznik Prasowy Husqvarna. W tym roku Husqvarna Team reprezentować będą zdolni i utalentowani zawodnicy: Łukasz Schuetza, Adam Wawrzak, Paweł Wesołowski.

Niezawodna pomoc przy pracy dla profesjonalistów

Niecałe dwa tygodnie temu odbyła się polska premiera pilarki Husqvarna 572XP podczas Targów Leśnych w Rogowie, która otrzymała certyfikat za najlepszy produkt prezentowany podczas targów - nagroda: "Sowa z Rogowa". Maszyna jest przeznaczona dla profesjonalistów, na co dzień zajmujących się pielęgnacją terenów leśnych - drwali i arborystów. To nowoczesna, wyjątkowo wydajna, trwała maszyna, która została zaprojektowana zupełnie od podstaw. Była testowania na wielu kontynentach i współtworzenia z najbardziej doświadczonymi drwalami na całym świecie. Każdy jej element został stworzony po to, aby sprostać najtrudniejszym warunkom pracy, niezależnie od rejonu świata i warunków atmosferycznych.

Przede wszystkim pilarka Husqvarna 572XP posiada zwiększoną o 12% wydajność cięcia, w porównaniu do poprzednich modeli Husqvarna o pojemności 70 cm³ . Ulepszono stosunek mocy do wagi, co poprawia funkcjonalność maszyny. Dodatkowo została wyposażona w nowy łańcuch X-Cut C85. Dzięki niemu użytkownicy będą mieli jeszcze więcej satysfakcji z pracy daną maszyną. Podobnie jak w przypadku innych łańcuchów X-CUT SP33G, jest on ostry i gotowy do użycia bezpośrednio po wyjęciu z pudełka, wstępnie rozciągnięty, bardzo trwały i posiada wyjątkową wydajność cięcia. Łańcuch będzie dostępny w sprzedaży już w 2018 roku.

Husqvarna Team na Mistrzostwach Polski Drwali

Łukasz Schuetza po raz pierwszy wystartował w Mistrzostwach Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych w 2014 roku. Zajmując 3 miejsce w kategorii "praca pilarką", następnie zakwalifikował się do Mistrzostw Europy Szkół Leśnych we Włoszech. Tam stanął na podium w kategorii drużynowej. Swoją przygodę z Mistrzostwami Polski Drwali rozpoczął w 2014 roku, startując w zawodach w Koszęcinie.  Rok później również wystartował na zawodach w Rogowie. Od 2016 roku jest jednym z reprezentantów Husqvarna Team. Uczestniczył w Światowych Mistrzostwach Drwali w Wiśle. W 2016 zajął 1 miejsce w Mistrzostwach Studentów Drwali.

Adam Wawrzak to 26-letni zawodnik Husqvarna Team i absolwent Technikum Leśnego w Tucholi. Przygodę z zawodami drwali rozpoczął już w 2008 roku. Cztery lata później - w 2012 roku - zdobył tytuł Mistrza Świata drwali juniorów w konkurencji "ścinka drzew" na Ukrainie. Wygrana jest częścią składową kilku czynników, w dużej mierze takich, na które drwal nie ma wpływu np. kierunek wiatru przy ścince, duże sęki w kłodach w miejscach zakładania rzazów, sęki w okółkach na okrzesywaniu itp. Poziom na tegorocznych Mistrzostwach Drwali jest bardzo wyrównany. Wystarczy bardzo mały błąd, żeby stracić szansę na podium, a nawet pierwszą dziesiątkę. Dam z siebie wszystko, aby godnie po raz kolejny reprezentować Husqvarna Team, dodaje Adam Wawrzak, zawodnik Husqvarna Team.

Paweł Wesołowski to trzeci reprezentant Husqvarna Team. Na Mistrzostwa Polski zakwalifikował się na zawodach drwali w Komańczy w 2016 roku, gdzie zajął drugie miejsce. W zawodach drwali startuje już po raz ósmy. Na co dzień pracuje jako podleśniczy w Nadleśnictwie Tuchola.

Niełatwa rywalizacja w 5 konkurencjach

W tym roku zawodnicy zmierzą się w 5 konkurencjach. Każda z nich przygotowana jest w taki sposób, aby najwierniej oddawała codzienną pracę drwala:

Ścinka drzew

Kilkanaście metrów od drzewa zostaje umieszczony kołek. Zawodnik ma za zadanie obalić drzewo jak najbliżej kołka. Czas na wykonanie zadania to 5 min. Oceniana jest m.in. przez sędziów: precyzja, technika obalania, czas ścinki, głębokość podcięcia, kąt podcięcia, próg zabezpieczenia oraz za odchylenie drzewa od palika.

Zmiana łańcucha

Zawodnik ma za zadanie przygotować w najkrótszym czasie pilarkę do pracy. Następuje całkowita zmiana łańcucha i prawidłowe nałożenie nowego, co wymaga odpowiedniego odkręcenia, przykręcenia odpowiednio różnych elementów pilarki oraz wyregulować napięcie łańcucha.

Złożona przerzynka kłód

W odpowiedni sposób zawodnik ma za zadanie odciąć krążki z kłody. Liczy się czas wykonania zadania, wielkość progu oraz odchylenie.

Przerzynka kombinowana

Zawodnik musi odciąć krążek drewna nie cieńszy niż 3 cm i nie grubszy niż 8 cm z dwóch kłód umocowanych skośnie. Liczy równomierna grubość krążków i prostopadłość cięcia do osi kłody.

Okrzesywanie

Z umieszczonej kłody drewna należy w precyzyjny i dokładny sposób ‘usunąć’ zamocowane w kłodzie kilkadziesiąt gałęzi. Sędziowie poddadzą ocenie: dokładność oraz czas.

źródło i zdjęcie: Husqvarna

logo footer