BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Elektroniczny system identyfikacji kibica

Piłkarskie stadiony muszą być wyposażone w urządzenia techniczne, zwłaszcza bramki i kołowrotki, które zagwarantują płynny przepływ od 500 do 800 kibiców na godzinę.

Zmiana prawa

Ustawodawca w art. 17 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych upoważnił ministra spraw wewnętrznych i administracji do określenia warunków bezpieczeństwa, jakie powinny spełniać stadiony, na których mogą odbywać się mecze piłki nożnej. Szef resortu skorzystał właśnie z tej delegacji i przygotował projekt odpowiedniego rozporządzenia.

Mecz Tylko na siedząco

Autorzy projektu zakładają, iż na mecze piłki nożnej możliwa będzie sprzedaż biletów wyłącznie na miejsca siedzące, natomiast na każdym bilecie znajdzie się informacja o przydzielonym miejscu. Dodają, że projektowane rozporządzenie przewiduje, iż miejsca na stadionie zostaną zgrupowane we właściwe sektory, do których prowadzić będą odrębne ciągi komunikacyjne.

Każdy sektor ma mieć wejścia i wyjścia o odpowiedniej przepustowości dla kibiców zwłaszcza w przypadku koniecznej ewakuacji. Oni sami, jeśli kibicują różnym zespołom, muszą być w odseparowanych sektorach, tak aby nie mogli wywołać zagrożenia dla bezpieczeństwa, porządku publicznego, zdrowia lub mienia.

Stadion, na którym odbywa się mecz piłki nożnej, musi mieć specjalne miejsca dla osób o ograniczonej zdolności do poruszania się, w tym dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Wszyscy oni powinni mieć zapewnioną standardową widoczność.

Istotna część projektowanego rozporządzenia dotyczy elektronicznego systemu identyfikacji kibiców. Przede wszystkim musi on umożliwiać liczenie osób wchodzących na stadion oraz podawanie w czasie rzeczywistym całkowitej ich liczby oraz w poszczególnych sektorach.

Zgodnie z art. 13 par. 4 ustawy o bezpieczeństwie zakres przetwarzanych danych identyfikujących osoby uczestniczące w meczu piłki nożnej obejmuje imię i nazwisko, numer PESEL oraz wizerunek twarzy. W związku z tym projekt zobowiązuje właścicieli stadionów do przygotowania na nich elektronicznych systemów identyfikacji kibiców.

Piłkarskie obiekty sportowe powinny być też uzbrojone w urządzenia techniczne, zwłaszcza bramki i kołowrotki, które zagwarantują płynny przepływ w miejscach wejścia od 500 do 800 osób na godzinę.

Sztab dowodzenia

Przewiduje się też przygotowanie na każdym stadionie specjalnego zintegrowanego stanowiska dowodzenia.

Ma to być pomieszczenie o charakterze dyspozytorsko-operatorskim udostępnione dla kierownika do spraw bezpieczeństwa, członków służby informacyjnej, porządkowej, jak również policji oraz straży pożarnej, uzasadniają przedstawiciele resortu.

Zintegrowane stanowisko dowodzenia ma być wyposażone w sprzęt zapewniający łączność oraz wgląd w sytuację na stadionie w trakcie trwania meczu.

Zaplecze parkingowe

Projekt reguluje jeszcze kwestię zabezpieczenia na stadionach bezpiecznych ciągów komunikacyjnych i odpowiedniego zaplecza parkingowego. Parkingi, drogi dojazdowe nie mogą kolidować z przebiegiem dróg dojścia i wyjścia kibiców ze stadionu oraz torem dróg ewakuacyjnych. Mają być tak rozmieszczone i przydzielone do poszczególnych sektorów, aby kibice dwóch zespołów piłkarskich nie mieli bezpośredniej styczności ze sobą.

Punkt kierowania

Zintegrowane stanowisko dowodzenia musi być wyposażone w:

  • urządzenia łączności umożliwiające niezwłoczne powiadomienie policji, straży pożarnej i jednostek służby zdrowia;
  • bezprzewodowe łącza komunikacji z członkami służby porządkowej i informacyjnej;
  • sprzęt pozwalający na ogłaszanie komunikatów dla osób przebywających na stadionie;
  • urządzenia do przeglądania materiałów filmowych zarejestrowanych w czasie meczów;
  • system awaryjnego zasilania w energię elektryczną.

źródło: Gazeta Prawna
zdjęcie:  www.bramki.obrotowe.pl

logo footer