BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ponad połowa Polaków wierzy w sukces przygotowań Euro 2012

Nastroje społeczne wokół Euro 2012 są optymistyczne – Polska zdąży na czas z przygotowaniami do piłkarskich mistrzostw Europy 2012. Podzielone są natomiast opinie w kwestii tego, czy Polska i Ukraina zdążą z przygotowaniami do UEFA Euro 2012.

Dominuje pogląd, że prace przebiegają zbyt wolno i konieczna jest dodatkowa mobilizacja sił - to wnioski z badań przeprowadzonych przez pracownię PBS DGA na zlecenie spółki PL.2012.

Z badania wynika, że w czerwcu, po raz pierwszy, odsetek Polaków twierdzących, że Polska zdąży z przygotowaniami do UEFA Euro 2012 przekroczył 50 procent. W porównaniu z marcem 2009 przewaga optymistów nad pesymistami wzrosła z 7 do 12 procent.

Osoby twierdzące, że Polska zdąży z przygotowaniami do Euro 2012 to przede wszystkim mężczyźni, osoby o dochodach powyżej 1500 zł, wyższym wykształceniu oraz pracujący zawodowo. Osoby twierdzące, że Polska nie zdąży - to przede wszystkim kobiety, osoby z gospodarstw domowych o dochodzie do 300 zł na osobę oraz osoby mieszkające w miastach mających 50-200 tys. mieszkańców.

38 procent respondentów jest zdania, że prace nad Euro 2012 przebiegają zbyt wolno i trzeba natychmiast przyspieszyć, aby zdążyć z przygotowaniami na czas. Co trzeci Polak (33 proc.) twierdzi, że przygotowania przebiegają z pewnym poślizgiem, ale „nie ma obawy, Polak potrafi”. Natomiast co ósma badana osoba (12 proc.) jest zdania, że nie zdążymy z przygotowaniami do Euro 2012, ponieważ prace przebiegają zbyt wolno. 10 proc. badanych twierdzi, że prace postępują zgodnie z planem i Polska zdąży się przygotować na czas.

W marcu najbardziej entuzjastycznie nastawiony do Euro 2012 był region południowy, w czerwcu liderem optymizmu okazał się region zachodni.

Większość respondentów (63 proc.) twierdzi, że Polska więcej zyska niż straci na organizacji Euro 2012. Jednocześnie prawie co piąty badany (16 proc.) jest zdania, że straty dla Polski będą większe niż zyski.

Pogląd, że organizacja mistrzostw Europy w piłce nożnej przyniesie straty dla Polski, wyrażają głównie mieszkańcy regionu centralnego, osoby z wykształceniem podstawowym oraz osoby w wieku powyżej 59 lat.

Ponad jedna czwarta respondentów (28 proc.) zadeklarowała chęć osobistego zaangażowania się w pracę przy organizacji mistrzostw. Są to głównie uczniowie i studenci, uznający wolontariat za szansę darmowego uczestnictwa w Euro 2012. Chęć zaangażowania deklarują głównie osoby młode (18-24 lata), mieszkające w regionie zachodnim, mające wyższe wykształcenie, korzystające z internetu i nie mające dochodów.

źródło: PAP

logo footer