BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Lotnisko w Modlinie coraz bliżej

Wojewoda Jacek Kozłowski wydał decyzję lokalizacyjną dla budowy portu w Modlinie.  Nowe lotnisko pozwoli znacznie odciążyć Port Lotniczy w Warszawie.

Decyzja lokalizacyjna to wstęp do wydania pozwolenia na budowę portu. Być może już w sierpniu zostanie ogłoszony przetarg na jego budowę. Planowane połączenie kolejowe Okęcia i Modlina z Warszawą usprawni komunikację między lotniskami.

Lotnisko w Modlinie jest wpisane na listę inwestycji w związku z Euro 2012. Inwestycja będzie miała olbrzymi wkład w rozwój Mazowsza i wschodniej Polski, podkreśla koordynator krajowy ds. lotnisk PL.2012 Tomasz Szymczak.

Lotnisko cywilne w Modlinie powstanie na bazie działającego wcześniej lotniska wojskowego. Od nowa zbudowany będzie m.in. terminal pasażerski, parkingi, platforma do odladzania samolotów. Modernizacji wymaga natomiast droga startowa, drogi kołowania i platforma postojowa samolotów.

Port ma obsługiwać część ruchu lotniczego dotychczas kierowanego na warszawskie Okęcie, głównie samoloty tanich linii, czarterowe i towarowe. Na terenie lotniska w Modlinie zaplanowano miejsce na stację kolejową.

Koszt inwestycji to ok. 400 mln zł. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości 76,2 mln zł. W rejonie lotniska w Modlinie występują europejskie obszary chronione Natura 2000: Dolina Środkowej Wisły z licznymi rezerwatami przyrody, Puszcza Kampinoska (jednocześnie park narodowy i rezerwat biosfery), Forty Modlińskie oraz Dolina Wkry. Zdaniem protestujących przeciwko budowie lotniska ekologów, trasy startów i lądowań przy złej pogodzie mogą przebiegać nad siedliskami ptaków.

Udziałowcami Spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa - Modlin są:

  • Agencja Mienia Wojskowego - 40,01 proc.,
  • Województwo Mazowieckie - 30,60 proc.,
  • Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” - 26,17 proc.,
  • Miasto Nowy Dwór Mazowiecki - 3,22 proc.

źródło: PL.2012
zdjęcie: www.miasta.gazeta.pl

logo footer