BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ożywienie inwestycyjne w branży hotelarskiej

Drugi kwartał br. charakteryzował się zwiększonym poszukiwaniem przez operatorów hotelowych oraz innych inwestorów działek pod budowę hoteli przy lotniskach i dworcach kolejowych oraz budową lub przejęciem tzw. obiektów ekonomicznych - jedno- i dwugwiazdkowych.

Jak informuje firma analityczna Cushman & Wakefield Polska, wykorzystanie pokoi w hotelach wzrosło w stosunku do pierwszego kwartału, czego można było się spodziewać, ponieważ maj i czerwiec są zwykle najlepszymi miesiącami pierwszej połowy roku dla obiektów hotelowych.

Jednak ze względu na mniejszą liczbę turystów zagranicznych, hotele zanotowały spadek tzw. obłożenia łóżek. W warunkach gorszej sytuacji gospodarczej, spadły średnie ceny ofert pobytu w hotelach, ponieważ stosowały one okresowe obniżki i rabaty promocyjne.

Nie uległy zmianie kryteria przyznawania przez banki środków na finansowanie inwestycji hotelowych, gdyż banki nie zrezygnowały z wysokich wymogów stawianych potencjalnym kredytobiorcom.

Z najważniejszych zjawisk na rynku inwestycyjnym w II kwartale było otwarcie pięciu nowych hoteli sieciowych o standardzie cztero- i pięciogwiazdkowym. Jak zaznacza Cushman & Wakefield Polska, wszystkie te hotele poza wysokim standardem wyróżniają się interesująca architekturą i w znakomity sposób podnoszą jakość podaży miejsc noclegowych w głównych miastach Polski.

Pod względem nowo oddawanych inwestycji hotelowych w tyle pozostaje Poznań, szczególnie w kontekście rozgrywania meczów Euro 2012 w tym mieście.

Wydarzeniem inwestycyjnym w II kwartale była też pierwsza w tym roku transakcja sprzedaży prestiżowego hotelu w Polsce. Przedmiotem transakcji został pięciogwiazdkowy Hotel Radisson Blu w Krakowie, działający na rynku od 5 lat.

W sumie, dzięki nowym obiektom, znacznie zwiększyła się liczba miejsc w hotelach w Polsce - o blisko 800 łóżek.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.gdansk.pl

logo footer