BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Gdański stadion na Euro 2012 ma już wszystkie fundamenty

W ubiegłym tygodniu zakończyło się wylewanie betonu pod fundamenty stadionu na gdańskiej Letnicy, gdzie za trzy lata odbędą się mecze Euro 2012.

Prace przy fundamentach gdańskiego stadionu trwały od połowy czerwca. Beton na Letnicy był wylewany w ilości 500 metrów sześciennych na dobę. W ramach prac pod trybunę zachodnią tempo zostało kilkukrotnie zwiększone. 3235 metrów sześciennych miało zostać wylane w 36 godzin, a praca miała toczyć się bez przerwy.

Udało się to wykonać znacznie szybciej. Cała operacja trwała dokładnie 24 godziny i 23 minuty. Średnio w ciągu godziny wylewanych było 130-140 metrów sześciennych materiału, informuje Michał Kruszyński, rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro 2012 w Gdańsku.

Ryszard Trykosko, prezes BIEG 2012, potwierdza, że zakończyły się prace związane z fundamentowaniem gdańskiego stadionu.

Konstrukcja stalowa gdańskiego stadionu ma w tej chwili już ponad osiem metrów wysokości. Docelowo ma osiągnąć wysokość 45 m. Wiecha powinna zostać zawieszona w połowie przyszłego roku. Niedługo wcześniej ma się zakończyć całość prac żelbetowych, natomiast od początku 2010 r. ma trwać montaż konstrukcji stalowej dachu.

Na gdańskim stadionie nie ma już śladu po tzw. mogilniku, który przez kilka ostatnich tygodni wzbudzał wiele kontrowersji. Przed kilkoma dniami ostatnie odpady - resztki skór i kości zwierzęcych - znalezione wiosną w gigantycznym, liczącym 3 tys. ton sarkofagu, trafiły do spalarni w Gdyni i Dąbrowie Górniczej.

Wciąż nie wiadomo, kto zapłaci za usunięcie mogilnika. BIEG 2012 stoi na stanowisku, że firma Wakoz powinna te prace wykonać w ramach kontraktu na prace ziemne i melioracyjne na Letnicy, natomiast szefowie Wakozu twierdzą, że powinni za to otrzymać dodatkowe pieniądze.

Strony nie ukrywają, że sprawa zakończy się w sądzie, gdyż BIEG 2012 zakwestionuje wystawioną przez firmę WAKOZ fakturę za prace przy mogilniku.

Mogilnik nie opóźnił prac związanych z budową gdańskiego stadionu, gdyż górotwór znajdował się w miejscu, w którym powstaną parkingi, a ich budowa planowana jest dopiero na przyszły rok.

Do końca budowy pozostało 17 miesięcy. Pierwszy mecz, po zakończeniu procedury odbiorów technicznych, ma zostać rozegrany na przełomie kwietnia i maja 2011 r.

źródło: POLSKA Dziennik Bałtycki
zdjęcie: www.euro.gdansk.pl

logo footer