BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Ukraińskie weto w sprawie Euro 2012

Kancelaria Prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenko podała wczoraj do wiadomości, iż ustawa o finansowaniu przygotowań do Euro 2012 została zawetowana. Decyzja Juszczenki oznacza, że ukraiński rząd nie będzie miał dodatkowego miliarda euro, które chciał przeznaczyć na rozwój infrastruktury przed zaplanowanym za trzy lata turniejem.

Prezydent nie jest przekonany, że pieniądze na Euro 2012 zostaną wykorzystane zgodnie z celem, przekazał przedstawiciel Juszczenki, Roman Żukowski.

Zarówno deputowani rządzącego Bloku premier Julii Tymoszenko (BJuT), jak i opozycja zapowiadają, że parlament odrzuci weto prezydenta.

Sądzę, że Rada Najwyższa zdoła odrzucić to wymyślone weto, lecz dziś nikt już nie wątpi, że Juszczenko w swej nienawiści do sukcesów rządu może złożyć w ofierze nawet międzynarodowy prestiż państwa ukraińskiego, powiedziała wiceszefowa klubu parlamentarnego BJuT, Ołena Szustyk.

Przedstawiciel prezydenta Roman Żukowski wyjaśnił wcześniej, że zgodnie z zawetowaną ustawą, 9,8 mld hrywien (prawie 1 mld euro) na Euro 2012 miało pochodzić z pieniędzy wypracowanych przez Narodowy Bank Ukrainy. Prezydent natomiast proponował, by przygotowania do turnieju finansowane były z zysków banków komercyjnych.

Szef Społecznego Komitetu Kontroli Przygotowań do Euro 2012 Andriej Kapustin twierdzi, że ratunkiem dla rządu może być też trzecia transza pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Na początku 2010 r. na Ukrainie odbędą się wybory prezydenckie. Juszczenko, który zgodnie z sondażami nie ma szans na reelekcję zapowiedział, że w nich wystartuje.

Komentatorzy utrzymują, że urzędujący prezydent robi wszystko, by jego następczynią nie została premier Julia Tymoszenko, która również deklaruje udział w wyborach.

źródło: PAP

logo footer