BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

W Ekstraklasie moda na stadiony

Jeszcze kilka lat temu obiekty piłkarskie w Polsce skutecznie odstraszały przeciętnego kibica. Na mecze wybierały się grupy fanatyków, którzy za nic mieli padający na głowę deszcz, połamane ławki, brak krzesełek, leżący na trybunach gruz i trzystu osobowe kolejki do jednej toalety. Na szczęście czasy te odchodzą już do lamusa.

Stadiony piłkarskie w naszym kraju rosną jak grzyby po deszczu. Już wkrótce zdecydowana większość zespołów będzie grała na nowych, dostosowanych do europejskich standardów obiektach.
Na naszym krajowym podwórku powstanie kilka obiektów spełniających wszelkie wymogi najwyższej klasy UEFA „Elite”. Będą one mogły gościć wszystkie spotkania rozgrywek krajowych oraz mecze wszystkich etapów rozgrywek UEFA.

Należy jednak zaznaczyć, że finał Ligi Europejskiej wymaga stadionu o pojemności min. 40 tys, a finał Ligi Mistrzów min. 60 tys. miejsc (jednak według najnowszych dyrektyw, w tym drugim przypadku pod uwagę będą brane raczej obiekty o pojemności min. 70 tys. miejsc).

Stadiony klasy „Elite” będą posiadały nasze eksportowe drużny - Lech, Legia i Wisła. Nie bez powodu jako pierwszy został wymieniony obiekt „Kolejorza”. Tu modernizacja trwa z przerwami od 2003 roku i już za rok do użytku oddany zostanie nowoczesny stadion mogący pomieścić 46 tys. widzów, będący także jedną z aren Euro 2012.

Stadion warszawskiej Legii oraz obiekt Wisły Kraków będą mniejsze od poznańskiego - pomieszczą ok. 33 tys. kibiców. W komfortowej sytuacji znajdują się drużyny Śląska i Lechii. Wrocław i Gdańsk są bowiem gospodarzami Euro 2012, przez co za kilkanaście miesięcy wzbogacą się o nowoczesne areny.

Obiekt Śląska będzie mógł pomieścić 42771 widzów. Ostatni etap budowy, czyli montowanie siedzisk, rozpocznie się jesienią 2010 roku. Także na 2010 rok zaplanowane jest ukończenie budowy nowego stadionu Lechii, "Baltic Areny". Pomieści ona 44 tys. kibiców.

Oprócz stadionów kategorii „Elite”, powstają równie nowoczesne, choć spełniające nieco niższe wymogi, obiekty kategorii III. Na nich mogą się odbywać wszystkie spotkania rozgrywek krajowych oraz mecze wszystkich etapów rozgrywek UEFA, poza finałami Ligi Mistrzów i Pucharu UEFA.

Takimi arenami za kilkanaście miesięcy będą się mogły pochwalić Jagiellonia i Cracovia. Stadion w Białymstoku przy ul. Słonecznej pomieści 22,5 tys. kibiców. Nieco mniej, bo 15,5 tys fanów wejdzie na obiekt przy ul. Kałuży w Krakowie.

Dużo wcześniej jednak stadionem klasy III stanie się lubińska „Dialog Arena”. Tu na razie kibice mogą oglądać spotkania z trzech trybun. Oddanie do użytku ostatniej czwartej trybuny początkowo planowano na koniec tego roku. Możliwe jednak, że prace przedłużą się nawet do czerwca 2010. Z kolei wymogi nieco niższej kategorii II spełnia oddany do użytku w 2006 roku stadion Korony Kielce.

Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa kolejnych dwóch obiektów – w Gdyni i Gliwicach. Szesnastotysięczny stadion Arki Gdynia będzie obiektem klasy II. Z kolei zaplanowany na 10,5 tys. miejsc obiekt Piasta Gliwice nie będzie spełniał europejskich standardów. Jednak gdy zajdzie taka potrzeba, zostanie zwiększona pojemność obiektu do 15 tys. miejsc. Zostanie on wówczas dostosowany do wymogów UEFA.

O nowych stadionach myślą działacze praktycznie każdego klubu Ekstraklasy. W 2010 roku powinna ruszyć przebudowa stadionu Polonii Bytom. O modernizację obiektu przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie nieustannie walczą kibice i działacze Polonii Warszawa.

W Wodzisławiu Śląskim fanów elektryzuje plan powstania „Galerii Odra”. Połączony z galerią handlową obiekt, mogący pomieścić ok 12 tys. widzów, miałby być jedną z baz dla uczestników Euro 2012. Także Ruch Chorzów chce mieć nowy stadion III kategorii. W Bełchatowie natomiast trwa modernizacja kameralnego obiektu przy ul. Sportowej.

O ile jeszcze kilka lat temu o nowoczesnych stadionach piłkarskich mogliśmy tylko pomarzyć, to już niedługo będziemy ich mieli kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt. Warto wspomnieć, że także kluby niższych lig starają się o nowe obiekty. Pozostaje mieć nadzieję, że rozwój infrastruktury pośrednio pociągnie za sobą wzrost poziomu sportowego ligi. Sam stadion, bez widowiska na odpowiednim poziomie, na dłuższą metę kibiców nie przyciągnie.

źródło: www.wp.pl
zdjęcia: www.stadiony.net

logo footer