BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Projektant przebudowy Dworca Wschodniego wybrany

Dworzec Wschodni w Warszawie, okrzyknięty najgorszą stacją w Polsce, przejdzie lifting. Pojawią się nowe toalety, wnętrza, zostanie też odnowiona fasada, która straszy już od kilkudziesięciu lat.

Firma, która projektowała stację Metra Marymont, przygotuje dokumentację przebudowy Dworca Wschodniego. W przetargu zwyciężyło biuro projektowe AiB, które pokonało 13 konkurentów. Jedynym kryterium była cena. Firma przygotuje projekt za 950 tys. zł.

Oddany w latach sześćdziesiątych dworzec został potwornie zapuszczony przez kolejarzy. W hali pojawiły się obskurne budy. W przejściu podziemnym zagościł prymitywny handel, rodem ze Stadionu Dziesięciolecia. Nieremontowany od wielu lat Dworzec Warszawa Wschodnia jest jednym z najbardziej zaniedbanych i jednym z najmniej przyjaznych dworców w Polsce.

Najwyższa Izba Kontroli w październiku 2008 roku dokonała kontroli stanu technicznego i przygotowania kolejowych obiektów dworcowych do obsługi pasażerów. Dworzec Warszawa Wschodnia został oceniony jako jeden z najgorszych pod względem stanu technicznego. NIK zwracała uwagę na niedostosowanie dworca do obsługi osób niepełnosprawnych oraz brak zapewnienia pasażerom wystarczającego bezpieczeństwa. W raporcie wytknięto brak dostatecznej czystości zarówno na terenie dworca, jak i terenach przyległych, co może stworzyć nawet zagrożenie sanitarne.

Po fiasku rozmów z prywatnym inwestorem kolej zdecydowała, że sama wyremontuje dworzec. Przed Euro 2012 ma on być odmłodzony za 50 mln zł. Znikną prowizoryczne budy handlowe. Budynek zostanie wyremontowany wewnątrz i z zewnątrz.

Po wielu latach przerwy pasażerowie znowu mają korzystać z poczekalni. Pierwszych prac można się spodziewać w przyszłym roku. W osobnym przetargu spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ma zlecić remont przejść podziemnych, torów i peronów.

W ostatnim czasie spółka boryka się jednak ze sporymi problemami finansowymi. Nie wiadomo więc, na jaki zakres prac starczy jej pieniędzy.

źródło: www.gazeta.pl

logo footer