BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Obligacje sfinansują inwestycje drogowe

Bank Gospodarstwa Krajowego wyemitował we wtorek pierwszą serię obligacji infrastrukturalnych, z których dochód zostanie przekazany na budowę i remonty dróg. Wartość emisji wyniosła 600 mln zł.

Dochód z emisji zasili Krajowy Fundusz Drogowy. Z informacji BGK wynika, że oprocentowanie trzyletnich obligacji infrastrukturalnych, jest zmienne.

Zgodnie z informacją od agenta emisji, inwestorzy zgłosili popyt na łączną kwotę przeszło 2 mld zł, co oznacza, że zainteresowanie nabyciem papierów emitowanych przez BGK było trzykrotnie wyższe od zakładanego, powiedziała Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik prasowa Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jej zdaniem marża dla emitowanych obligacji została ustalona na bardzo niskim poziomie - wyniosła 0,88 proc. Następna emisja planowana jest na październik 2009 r.

Z informacji banku wynika, że wszystkie emitowane w ramach programu obligacje mają pełną gwarancję Skarbu Państwa. Zdaniem Balickiej-Sawiak wtorkowa emisja obligacji infrastrukturalnych jest pierwszym tego typu programem emisyjnym wprowadzonym na polski rynek kapitałowy.

Sprzedaż papierów odbywa się poprzez propozycję nabycia, skierowaną do wybranych adresatów. Zgodnie z Planem finansowym KFD na 2009 r., łączne wydatki funduszu na ten rok mają wynieść 16,5 mld zł, w tym 14,3 mld zł na finansowanie inwestycji, odnowy i utrzymania dróg. Wielkość emisji obligacji BGK na rzecz KFD ustalono na poziomie 7,85 mld zł.

BGK zapewnia, że parametry obligacji emitowanych w ramach wskazanej kwoty, tj. zapadalność obligacji, rodzaj oprocentowania, wielkość serii będą dopasowane do sytuacji Krajowego Funduszu Drogowego i aktualnych warunków rynkowych. Ponadto dystrybucja obligacji może odbywać się zarówno w formie indywidualnych propozycji nabycia, jak i w formie oferty publicznej.

źródło: PAP
zdjęcie: www.mi.gov.pl

logo footer