BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Wyszków w grze o Euro 2012

Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oczekuje, że centra pobytowe dla drużyn uczestniczących w Mistrzostwach Europy w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie będą gotowe już za rok.

Wyszków jest jednym z 44 miast, które starają się o możliwość goszczenia u siebie jednej z drużyn piłkarskich. Jednak stopień zaawansowania przygotowań pozwala wątpić, by za rok powstał nowym stadion i odpowiednia baza hotelowa. Mimo to, władze miejskie zapewniają, że ciągle jest  o co walczyć.

W gminach ubiegających się o miano centrum pobytowego na Euro 2012 od miesięcy trwają już intensywne prace nad przygotowaniem bazy dla piłkarzy i ich obsługi. Nie jest to proste zadanie. Baza taka musi spełniać wysokie wymagania jakościowe. UEFA oczekuje m.in. pełnowymiarowego boiska i trzech płyt treningowych oraz czterogwiazdkowego hotelu z 60 pokojami.

Na Mazowszu o miano centrum pobytowego ubiega się dziesięć samorządów. Autorzy raportu podsumowali liczbę publikacji na temat poszczególnych miejscowości ubiegających się o bazę, które ukazały się od stycznia 2008 do czerwca 2009 (największe do tej pory pochwały ekspertów zebrała mazurska gmina Ostróda).

Stan przygotowań w Wyszkowie nie wygląda najlepiej. Rozbudowa infrastruktury sportowej znajduje się właściwie dopiero w sferze koncepcji, która zakłada przebudowę stadionu. Wyszków oczekuje wsparcia finansowego ze strony rządu, czy instytucji szczebla wojewódzkiego, ponieważ bez pomocy nie będzie w stanie dostosować obiektu do standardów UEFA. Wiceburmistrz Adam Mróz przyznaje, że wydatek rzędu kilkunastu milionów złotych to ogromna poprzeczka.

Gmina stara się o pieniądze na modernizację stadionu. Złożony wniosek przeszedł na razie pozytywnie ocenę formalną, ale czeka na merytoryczną. Jeśli udałoby się zdobyć pieniądze, to w latach 2010-2011 powstałby w Wyszkowie nowy stadion, trybuny i zaplecze.

Pod znakiem zapytania stoi też najbardziej newralgiczna kwestia, czyli baza noclegowa. Gmina nawiązała współpracę z prywatnym partnerem, spółką „Polsim System”, która jest właścicielem odrestaurowywanego właśnie Pałacu Skarżyńskich w Rybienku Starym. Tam mieliby zamieszkać piłkarze uczestniczący w mistrzostwach. Nie jest jednak pewne, czy właściciel hotelu zdąży z pracami w wymaganym terminie.

Z deklaracji wynika, że hotel ma powstać do połowy 2010 r. Zbyt wielu alternatyw dla rozwiązania problemu z bazą noclegową nie ma. Pod uwagę brane są obiekty hotelowe w sąsiednich miejscowościach, jak Pułtusk czy Łochów, ponieważ w samym Wyszkowie nie ma czterogwiazdkowych hoteli.

źródło: Tygodnik Ostrołęcki
zdjęcie: www.wyszkow.pl

logo footer