BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Wrocław ma kłopoty z ziemią na Euro 2012

Miasto chce przejąć grunt pod budowę węzła komunikacyjnego przy stadionie na Maślicach, ale właściciel działki domaga się większej ceny. Cała procedura wywłaszczeniowa ruszyła od nowa.

Euro 2012 coraz bliżej, a problemów wcale nie mniej. Na spornym gruncie ma powstać jeden z głównych węzłów komunikacyjnych przy stadionie piłkarskim na Maślicach, przygotowywanym na Euro w 2012 roku.

W poniedziałek ministerstwo infrastruktury zdecydowało o konieczności ponownego rozpoczęcia procedury wywłaszczeniowej wobec dotychczasowego właściciela działki. Sporny kawałek gruntu ma kluczowe znaczenie m.in. przy budowie ostatniego przystanku szybkiego Tramwaju Plus, który będzie dowoził kibiców na stadion. W tym miejscu mają też być przystanki autobusowe.

Władze Wrocławia jeszcze przed rozpoczęciem budowy stadionu chciały wykupić teren oferując właścicielce 5,5 mln zł. Wtedy jednak nie doszło do porozumienia.

Wywłaszczenie – raz jeszcze

Rzeczoznawcza wyznaczony przez wojewodę wycenił ten teren na 3,6 mln zł. Właścicielka działki opierając się na wycenie innego biegłego, chce za grunt ok. 7,4 mln zł. Miasto wystąpiło więc do wojewody z wnioskiem o wywłaszczenie, ale dotychczasowa właścicielka przekazała ziemię swojemu synowi. To spora komplikacja w procedurze.

W poniedziałek ministerstwo infrastruktury zdecydowało, że wniosek o wywłaszczenie trzeba złożyć ponownie. Oznacza to, że cała procedura musi się rozpocząć od nowa.

Przewidywaliśmy, że ministerstwo może podjąć taką decyzję i mamy kilka innych sposobów na rozwiązanie tej sprawy. Jednym z nich jest zapowiedź rządu, że we wrześniu dokona zmiany w specustawie dotyczącej Euro 2012, która umożliwi wywłaszczenie z mocy prawa, powiedział rzecznik prasowy wrocławskiego Urzędu Miejskiego, Paweł Czuma.

Rzecznik dodał, że harmonogram prac nie jest zagrożony, ponieważ roboty budowlane w tym miejscu mają się rozpocząć w grudniu, a dodatkowo pozostawiony został kilkumiesięczny bufor czasowy.

źródło: www.tvn24.pl
zdjęcie: www.mmwroclaw.pl

logo footer