BudownictwoB2B: OknaidrzwiB2B DachyB2B InstalacjeB2B WykańczanieB2B PrzegrodyB2B
 
 
Szukaj według województwa

Wybierz województwo:

 
 
Aktualności

Trzeba zburzyć kielichy katowickiego dworca PKP

Przedstawiciele firmy Neinver, która przebuduje obiekt poinformowali o konieczności rozbiórki słynnych kielichów katowickiego dworca PKP.

Powodem jest raport, przygotowany przez specjalistów z Politechniki Śląskiej, którzy dokładnie zbadali 16 kielichów. Wynika z niego, że ich zbrojenie jest w fatalnym stanie. Korozja obejmowała nawet pół milimetra zbrojenia rocznie. Pozostawienie tych elementów w obecnym stanie oznaczałoby ryzyko dla pasażerów. Mimo że beton, z którego są zbudowane, trzyma się nieźle.

Konstruktorzy firmy Neinver przygotowali model kielicha i sprawdzili, jakie obciążenie wytrzyma. Okazało się, że kielichy nie spełniają norm, jakim poddawane są nowe obiekty, przyznaje architekt Antoni Pomorski. Trzeba więc zrobić generalny remont i kielichy odtworzyć.

Kiedy miesiąc temu firma Neinver prezentowała swój plan przebudowy dworca, zapewniano, że brutalistyczne (nurt w architekturze) kielichy muszą istnieć. Kielichy mają m.in. okalać główne wejście do nowego dworca.

Przez fatalny stan konstrukcji prace projektowe będą dłuższe. Na razie nie wiadomo też, ile będzie kosztować rekonstrukcja, ani tego, czy plany gruntownego remontu obejmują także kielichy od strony placu Młodzieży Powstańczej. Na czas remontu to ta część dworca ma przejąć ruch pasażerski, więc prac prowadzić nie można.

Przypomnijmy, że firma Neinver ma rozpocząć prace na początku 2010 roku, a zakończyć w 2012. Neinver tak naprawdę zrobi jednak tylko gigantyczny pasaż handlowy od strony placu Szewczyka. Peronami czy przejściami ma zająć się PKP

źródło: POLSKA Dziennik Zachodni
zdjęcie: www.gkw24.pl

logo footer